Psychologia miłości. Jak zrozumieć jej język?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2023 04:16
Każdy z nas przeżywa miłość inaczej, trudno jednak wyobrazić ją sobie bez namiętności, intymności i zobowiązania. Porozmawiamy o tym z Małgorzatą Godlewską - psychologiem społecznym. 
Miłość jest aktem codzienności
Miłość jest aktem codziennościFoto: Shutterstock/Ground Picture

W dobie internetowych znajomości coraz więcej osób czuje się zagubionych w rzeczywistości. Z jednej strony mamy dość przebierania wśród kandydatów na portalach randkowych, z drugiej brakuje nam odwagi, by zagadnąć nieznajomą/ego w kawiarni czy autobusie. A kiedy już kogoś poznajemy,  rozkręca się karuzela emocji.

- Kochać w pełni drugą osobę możemy tylko wtedy, kiedy kochamy samego siebie. Czując się wartościowi nie potrzebujemy drugiej osoby do tego, żeby wypełnić własne braki - przekonywała w Czwórce Agnieszka Sochar, współautorka książki "Otwarte serca”. - miłość powinna być uczuciem ważniejszym, niż prozaiczne potrzeby. Powinna też wynikać z chęci uczestniczenia w życiu drugiej osoby.

Jakie mechanizmy rządzą naszymi zachowaniami, myśleniem i emocjami, kiedy jesteśmy zakochani? Skąd biorą się różnice pomiędzy kobietami a mężczyznami w sposobie odczuwania, komunikowania się i oczekiwań? Jakie są etapy miłości? O psychologii miłości porozmawiamy z psycholog Małgorzatą Godlewską.

W cyklu "Reportaż z Czwórka" zapraszamy na premierę "Radości śpiewania" Joanny Bogusławskiej. Chór w Liceum im Jana III Sobieskiego, w czasie pandemii zawiesił działalność. Teraz uczniowie  ponownie śpiewają w chórze.  Repertuar zespołu obejmuje utwory bardzo zróżnicowane stylistycznie ze względu na miejsca i charakter uroczystości, np. utwory sakralne, pieśni współczesnych kompozytorów, muzykę ludową, muzykę rozrywkową, tez kolędy. W sali prób obok portretu Fryderyka Chopina jest plakat Pink Floyd i The Doors. Niektórzy chcą związać swoją przyszłość z muzyką. Dla innych to czas wspólnego śpiewania, gdzie uczą się współpracy i pracy zespołowej, zawiązują się przyjaźnie. 

***

Na audycję z cyklu "Wieczór z Czwórką" - we wtorek (12.12) o 20.00 - zaprasza Jakub Jamrozek

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia miłość
Czytaj także

"Tradwife" - tradycyjna pani domu w XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 15:50
Zamiast wspinać się po szczeblach kariery zawodowej, "tradwife" dobrowolnie z nie rezygnuje i poświęca się mężowi i rodzinie. - Proszę nie mylić tego pojęcia z "kurą domową". Jej pejoratywny wydźwięk nie ma nic wspólnego z tradycyjną panią domu XXI wieku - podkreśla Lidia Korbus-Then. 
rozwiń zwiń