Jak stworzyć dobry związek? Psycholog: warto wejść w niego z hasłem "sprawdzam"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 07:47
- Warto przed wejściem w nowy związek zastanowić się, czego oczekujemy, a czego potrzebujemy, na podstawie naszych dotychczasowych doświadczeń - tłumaczyła Kaja Tomczyk, psycholog. - Sprawdźmy, czy w tym związku zaspokojone będą nasze podstawowe potrzeby. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/baranqu

mówienie1200.jpg
Co nasze słowa mówią o nas samych? "Są jak odciski palców"

Jak twierdzili słuchacze Czwórki w sondzie, przeprowadzonej przez Mateusza Kulika, "zakochanie to chemia, ale miłość to już decyzja". Zdaniem Kai Tomczyk, psychologa i trenera umiejętności interpersonalnych, dobry związek to taki, w którym czujemy się zauważeni, a nasze potrzeby są zaspokojone. - W którym ludzie się wzajemnie słuchają. Mamy poczucie, że jesteśmy w nim oboje, nie przerzucając się odpowiedzialnością i winą za wszystko - podkreślała ekspert. To jednak nie znaczy, że w dobrym związku nie powinno być miejsca na kłótnie i spory. Wręcz przeciwnie. - Zdecydowanie kłótnie są potrzebne. Poprzez taką wymianę zdań "docieramy się", poznajemy się nawzajem i dowiadujemy, co nam się podoba, a co nie - podkreślała gość Czwórki.

Posłuchaj
27:35 Strefa prywatna/Czwórka 11.02.2021.mp3 Jak stworzyć idealny związek? Czy istnieje recepta na miłość? (Strefa Prywatna/Czwórka) 

Strach panika 1200.jpg
Jak okiełznać lęk? Myśl o tym, co tu i teraz

Jak tłumaczyła "w miłości musi być czasem trochę niedobrze". - To jest związane z faktem, że patrzymy realistyczne. Jeśli uznajemy, że wszystko jest wyłącznie w najlepszym porządku, to może po prostu usiłujemy zagłuszyć, albo stłumić jakieś uczucie - mówiła Kaja Tomczyk. - Nie oznacza to, że mamy doszukiwać się "pułapek" na siłę, ale nie bójmy się mówić o tym, co nas uwiera. 

Posłuchaj także:

Oczekiwania warto więc mieć, ale nie nadmierne. - Każdy z nas ma sporo własnych doświadczeń, dlatego w nowy związek wejdźmy ze świadomością "sprawdzam" - tłumaczyła gość Czwórki. I choć miłość idealna nie istnieje, jak radziła gość Czwórki, warto poszukać kogoś "wystarczająco dobrego". - Nie mówimy tu o wysokości zarobków tej osoby, ale jej podejściu do życia. Jeśli nasze wartości i oczekiwania odnośnie przyszłości będą zupełnie różne niż naszego partnera, pojawi się wiele dodatkowych problemów, które i tak prędzej czy później trzeba będzie przepracować, a to może się okazać niemożliwe - podkreślała Kaja Tomczyk.  

jakub bączek webinar 1200.jpg
Relacje, relaks, rozwój i religia - jak osiągnąć w życiu szczęście? Zobacz WIDEO

Czytaj także:

Na szczęście, jak wyliczała, dzięki wiedzy psychologicznej coraz częściej potrafimy rozmawiać otwarcie o naszych uczuciach i potrzebach. - Każdy z nas chce przeżywać tę pierwszą "chemię", bo wiąże się to z lawiną bardzo przyjemnych uczuć, jednak powoli zaczynamy kwestionować mit o miłości idealnej - tłumaczyła, ale dodała, że wiele zależy od tego, jakie doświadczenia wynieśliśmy z domu rodzinnego. - Chodzi o to, by umieć na chwilę się zatrzymać i poszukać własnego wzorca miłości - tłumaczyła ekspert. A gdzie szukać swojej "drugiej połówki"? - Dobrym pomysłem jest rozglądanie się wśród ludzi o podobnych zainteresowaniach, jak nasze - radziła Kaja Tomczyk. - Oczywiście aplikacje też są dobrym pomysłem, by się poznać, ale potem i tak nadejdzie "proza życia" i to, co się wydarzy, zależy już wyłącznie od nas - podkreślała gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Kaja Tomczyk (pycholog, certyfikowany trener umiejętności interpersonalnych, autorka projektu Seansu Psychologicznego w Kinie Muranów)

Data emisji: 11.02.2021

Godzina emisji: 20.08

kd/kul


Czytaj także

Czy rodzimy się z genem kłamstwa? Jak ciało zdradza, że kłamiemy?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 13:01
Z profilerką behawioralną Natalią Hofman rozmawiamy o tym, dlaczego kłamiemy, jak kłamstwo wykryć i czy można je odczytać z mowy ciała.
rozwiń zwiń