Studiuj w kraju skrzatów i świętego Mikołaja

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 12:30
- Przez cały semestr słońce wstaje dopiero o 10 rano, a zachodzi już po czterech godzinach. Mimo to za studiami w Finladii naprawdę można się stęsknić - przekonuje Gabriela Golińska - stypendystka Erasmusa w fińskim mieście Vasa.
Audio
  • Dlaczego warto wyjechać na Erasmusa do Finlandii? (Dajesz radę/Czwórka)
8 km na północ od Rovaniemi w Finlandii, na kole podbiegunowym zwanym po fińsku napapiiri mieści się Wioska Świętego Mikołaja, gdzie Boże Narodzenie trwa podobno cały rok...
8 km na północ od Rovaniemi w Finlandii, na kole podbiegunowym zwanym po fińsku napapiiri mieści się Wioska Świętego Mikołaja, gdzie Boże Narodzenie trwa podobno cały rok...Foto: Pixabay/Rotorheadz/dom. publiczna

Studiowanie w Finlandii to - jak przekonuje gość Czwórki - bliskie relacje z wykładowcami, wspólne posiłki i oczywiście wizyta w wiosce świętego Mikołaja. - Finowie to chyba najbardziej słowny naród na świecie, dlatego jeśli wykładowca zapowie egzamin, nie ma mowy, żeby go odwołać, czy przenieść na inny termin. Taki sprawdzian wiedzy to prawdziwa świętość na fińskiej uczelni. Trzeba się nie tylko do niego przygotować, ale też stosownie ubrać - opowiada Gabriela Golińska.

Gabriela Golińska W Finladii łatwiej jest złapać stopa, niż poprosić kogoś o zrobienie zdjęcia. Z tym pierwszym nie miałam problemów, a często korzystałam, bo komunikacja miejska jest tam dość droga. Natomiast o poranku w Helsinkach nie znalazłam nikogo, kto uwieczniłby mnie z koleżanką na fotografii

Ale studia w Finladii to także okazja, żeby poznać tamtejszą tradycję i obyczaje, często filtrowane przez multikulturowość studenckiego kampusu. O obowiązkowej kąpieli w przerębli, o studenckiej Wigilii z sushi, o tym, dlaczego tak trudno wywołać u Fina uśmiech na twarzy dowiesz się słuchając nagrania z audycji.   

***

Tytuł audycji: "Dajesz radę"

Prowadzi: Katarztyna Kornet

Gość: Gabriela Golińska (stypendystka Erasmusa)

Data emisji: 14.12.2016

Godzina emisji: 14.06

kul/jsz

Czytaj także

Studia po turecku. "Jak jest śnieg, nie ma zajęć"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2015 12:00
- Studiowałem rachunkowość i finanse na Marmara University, a najwięcej radości sprawiły mi zajęcia z języka tureckiego - mówi Robert Szklarz, który właśnie wrócił z Turcji. - Kobieta, która je prowadziła, pokazała mi, że język jest zwierciadłem kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studiując w Faro znajdziesz coś dla siebie

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 15:56
Tak, jak zrobiła to studentka programu Erasmus Ula Czumaj. W "Dajesz radę" opowiedziała Kasi Kornet o swojej portugalskiej przygodzie. Komu poleca studiowanie na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego?
rozwiń zwiń