Internet na wakacjach. Jak korzystać bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 15:59
Coraz częściej pracujemy poza biurami i korzystamy z wi-fi np. w kawiarniach, a w czasie wakacji - w pociągach czy hotelach. Nie zwracamy uwagi, do jakiej sieci podłączamy nasze smartfony i tablety. - To bardzo niebezpieczne - ostrzega Marcin Kujawa, ekspert ds. bezpieczeństwa intormacji.
Audio
  • Jak bezpiecznie korzystać z otwartych sieci wi-fi w Polsce i zagranicą? (Dajesz radę/Czwórka)
Które sieci wi-fi wybierać podczas wakacji, by nie stracić cennych danych?
Które sieci wi-fi wybierać podczas wakacji, by nie stracić cennych danych?Foto: Shutterstock.com/ TDway

dziewczyna laptop telefon 1200x660.jpg
Zakupy w sieci. Jak zachować bezpieczeństwo?

Nazwanie nowej sieci wi-fi tak, by sugerowała, że jest udostępniana przez daną kawiarnię czy hotel nie jest niczym trudnym. Jeśli do takiej sieci podłączymy np. laptop, mogą zostać pobrane z niego wszystkie pliki, zarówno prywatne, jak i służbowe. - Jeśli musimy podłączać się w nieznanych miejscach do obcych sieci, warto zweryfikować tamtejsze zabezpieczenia, m.in. hasła dostępu, które nie powinno brzmieć tak samo jak nazwa tej sieci. To będzie pierwszy wybór człowieka, który spróbuje się do niej włamać - tłumaczył Kujawa. Jak podkreślał, jeśli potencjalny włamywacz będzie miał narzędzia, może sprawdzić nasze ostatnie lokalizacje i poznać hasła m.in. dostępu do konta bankowego. - Jeśli mamy sprzęt firmowy, warto poprosić informatyka, by udostępnił nam bezpieczne połączenie VPN, dzięki któremu będziemy mogli zalogować się do pewnej sieci - radził gość Czwórki.


komputer dziewczyna smutek2 1200.jpg
Facebook, Instagram, Twitter sprawią, że będziesz... samotny?

A jak zachować się, gdy siedzimy na nadmorskich bulwarach, na których dostępne jest otwarte wi-fi? Czy warto z niego korzystać? O tym także mówił gość Marty Hoppe. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Goście: Marcin Kujawa (ekspert ds. bezpieczeństwa intormacji, ODO 24)

Data emisji: 14.07.2017

Godzina emisji: 14.10

kd

Czytaj także

Jak być niewidzialnym? "Czapka niewidka nie wystarczy"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 09:39
Płaszcze odbijające fale radiowe, okulary i stroje oszukujące obiektywy kamer - okazuje się, że istnieje odzież i gadżety, dzięki którym możemy być całkowicie niewidoczni. I to nie tylko w internecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nasze prywatne dane to waluta [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 16:52
A w audycji "TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem" na temat dzielenia się danymi w sieci rozmawiamy z Karoliną Małagocką, ekspertką do spraw prywatności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Julia Pietrucha w świecie nowych technologii

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 17:07
W "TOP-ie" Julia Pietrucha aktorka, modelka i piosenkarka opowiedziała, jak odnajduje się w świecie nowych technologii, z czego najczęściej korzysta, a co jest jej zupełnie niepotrzebne.
rozwiń zwiń