Astrosapiens - ciekawostki nie z tej Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 14:37
- Spora porcja kosmicznych wiadomości, niezwykli goście i porady w jaki sposób obserwować niebo, newsy ze świata astrunautyki i podglądanie życia na międzynarodowej stacji kosmicznej – zapowiadał nowy poniedziałkowy cykl "Astrosapiens" jego autor Mateusz Borkowicz.
Audio
  • Jak obserwować niebo, co możemy zobaczyć na nim bez teleskopu i czym różni się meteor od meteorytu? Pierwsza odsłona "Astrosapiens" (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Vadim Sadovski/Shutterstock.com

- "Spadające gwiazdy”, czyli meteory, to kosmiczne okruchy, fragmenty asteroid, które wpadają w ziemską atmosferę i zaczynają się w niej spalać, bo pędzą z ogromną prędkością - opowiadał Mateusz Borkowicz. - Naukowcy szacują, że jeśli meteor będzie wielkości ziarenka grochu ma szansę stać się meteorytem, bo nie spali się całkowicie, przebije się przez atmosferę i spadnie na Ziemię.

Z czego składają się meteoryty, jak odróżnić je od zwykłych kamieni i gdzie ich szukać? Czy wykrywacze metalu bądź zwykły magnez pomogą nam w ich odszukaniu? o tym w nagraniu ze studia Czwórki. W programie sprawdziliśmy także, kiedy zaczyna się sezon na "spadające gwiazdy" i czy teleskop jest nam niezbędny do ich obserwowania. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Borkowicz

Data emisji: 2.07.2018

Godzina emisji: 14.07

kd/ac

Czytaj także

"Kosmos. Gwiezdna podróż". Książka jak bilet do gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 16:40
- Po moich dzieciach widzę, jak fajnie jest, kiedy wyrabia się w nich nawyk patrzenia w niebo. Mam nadzieję, że moja książka też się do tego przyczyni - mówi Paweł Ziemnicki, autor "Kosmosu. Gwiezdnej podróży".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolejna misja na Marsa. "Zbadają jądro planety"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 17:03
Pięć metrów - na tę głębokość w powierzchnię Marsa wwiercać się ma kolejna sonda, która swą wyprawę na Czerwoną Planetę rozpoczęła 12 maja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy zobaczymy kiedyś wschód dwóch Słońc?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 17:04
- Kevin Spacey opowiadał w filmie "K-pax" w reżyserii Iaina Softleya o tym, jak na jego planecie widać wschód dwóch Słońc. Znamy takie zjawiska, choć oczywiście nie ma ich w naszym układzie planet - tłumaczył Mateusz Borkowicz.
rozwiń zwiń