Karol Wójcicki: Nieprzeciętny to dla mnie ten, który zaraża pasją

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 13:00
- Mogę nie znać się na kamieniach albo na malarstwie, ale umiem docenić pasję, która jest w człowieku - mówi Karol Wójcicki, jeden z jurorów tegorocznej odsłony Plebiscytu Nieprzeciętni.
Audio
  • Karol Wójcicki o popularyzowaniu wiedzy, dzieleniu się pasją i cechach Nieprzeciętnego (Czat Czwórki/Czwórka)
Karol Wójcicki - przemierza świat w poszukiwaniu najpiękniejszych zjawisk astronomicznych, takich jak całkowite zaćmienia Słońca czy zorza polarna. Przynajmniej jedną noc w miesiącu spędza pod najciemniejszym, bieszczadzkim niebem fotografując Drogę mleczną
Karol Wójcicki - przemierza świat w poszukiwaniu najpiękniejszych zjawisk astronomicznych, takich jak całkowite zaćmienia Słońca czy zorza polarna. Przynajmniej jedną noc w miesiącu spędza pod najciemniejszym, bieszczadzkim niebem fotografując Drogę mlecznąFoto: Bartosz Bajerski

Karol Wójcicki Marzyłem o pracy w planetarium. Kiedy tylko pojawiła się okazja, żeby dołączyć do ekipy z Centrum Nauki Kopernik, rzuciłem studia i zająłem się popularyzacją nauki

Nie przepadał za matmą. W dzieciństwie nie był też orłem z fizyki. Przy okazji jednego z zagadnień w liceum dostał nawet ocenę niedostateczną. Pasjonował go jednak kosmos - ten pozbawiony równań i pochodnych, a pełen ciekawych zjawisk. - Jedno z moich najwcześniejszych wspomnień związanych z astrologią to wakacje na wsi u dziadłow i widok spadającej gwiazdy. Nie jestem pewien, czy rozumiałem to, co zobaczyłem, ale wrażenie było ogromne - opowiada juror Nieprzeciętnych 2018.

Nieprzeciętni 2018 - szczegóły plebiscytu >>>>


Czytaj także
Nieprzeciętni.jpg
Czwórka szuka Nieprzeciętnych

Karol Wójcicki opowiada nam także o zjawiskach, na obserwację których czeka się latami, o tym, jak udaje mu się utrzymać uwagę słuchacza, jak nocą budował domowej roboty antenę z drutu, żeby odbierać zdjęcia satelitarne i kto, według niego, zasługuje na miano nieprzeciętnego.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Data emisji: 23.03.2018

Godzina emisji: 16.05

kul/kk

Czytaj także

Wyłączamy światło w ramach akcji "Godzina dla Ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 12:42
Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody (WWF) jest inicjatorem akcji Godzina dla Ziemi. Od 2007 roku w ostatnią sobotę marca każdy ma możliwość oznajmienia, że zależy mu na przyszłości naszej planety. Wystarczy wyłączyć światło między 20.30 a 21.30. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiosenne przesilenie - wymówka czy stan chorobowy?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 11:10
Niektórzy uważają, że przesilenie wiosenne to świetna wymówka, żeby zwolnić tempo i odpocząć nieco od pracy. Tymczasem owa "przypadłość" ma swoją medyczną nazwę i objawia się nie tylko zmęczeniem.
rozwiń zwiń