Europejska Fundacja Kosmiczna. "Robimy kosmos dla ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 15:36
- Europejska Fundacja Kosmiczna koncentruje się na działaniach związanych z Polską, ale współpracujemy z różnymi międzynarodowymi organizacjami - mówił szef tej instytucji Łukasz Wilczyński.
Audio
  • Jak działa Europejska Fundacja Kosmiczna? Rozmowa z szefem tej instytucji Łukaszem Wilczyńskim (Dajesz radę/Czwórka)
Europejskie zawody łazików marsjańskich 2016
Europejskie zawody łazików marsjańskich 2016Foto: Darek Delmanowicz/PAP

księżyc 1200.jpg
Jak księżyc wpływa na nasze życie?

Jak przekonywał, jednym z flagowych projektów EFK są zawody łazików. - Od samego początku chcieliśmy, by były coraz większe i coraz lepsze. Robimy kosmos po to, by ludzkość mogła z niego korzystać, i tak samo myślimy też o tych zawodach, chcemy je rozwijać - mówił rozmówca Mateusza Borkowicza.

Jak powstawała Europejska Fundacja Kosmiczna i gdzie w Polsce znajduje się baza marsjańska?  I w jaki sposób Fundacja chce w przyszłości zająć się ratowaniem Bałtyku, a także, na czym dokładnie polegają i jak przebiegają zawody łazików? O tym rozmawialiśmy w Czwórce. W programie także z lornetką przy oku szukaliśmy Neptuna i sprawdziliśmy, jak w tym miesiącu zmienia się niebo i co ciekawego jeszcze możemy na nim zobaczyć. POSŁUCHAJ TUTAJ >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Borkowicz

Data emisji: 10.09.2018

Godzina emisji: 14.15

kd

Czytaj także

"Kosmos. Gwiezdna podróż". Książka jak bilet do gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 16:40
- Po moich dzieciach widzę, jak fajnie jest, kiedy wyrabia się w nich nawyk patrzenia w niebo. Mam nadzieję, że moja książka też się do tego przyczyni - mówi Paweł Ziemnicki, autor "Kosmosu. Gwiezdnej podróży".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy zobaczymy kiedyś wschód dwóch Słońc?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 17:04
- Kevin Spacey opowiadał w filmie "K-pax" w reżyserii Iaina Softleya o tym, jak na jego planecie widać wschód dwóch Słońc. Znamy takie zjawiska, choć oczywiście nie ma ich w naszym układzie planet - tłumaczył Mateusz Borkowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Astrosapiens. Jak obserwować gwiazdy latem?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 12:45
- Najbliższe tygodnie to świetny moment na obserwację nieba. Na zachodzie, tuż nad horyzontem warto obserwować m.in. Wenus, która jest bardzo jasnym punktem. Odrobinę w lewo znajduje się Jowisz, a potem Westa, czyli planetoida - mówił Mateusz Borkowicz w cyklu "Astrosapiens".
rozwiń zwiń