Na scenie bez tremy. Okiełznaj lęk przed wystąpieniami publicznymi

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 17:51
Stres i kilka, a czasem kilkanaście par oczu wpatrzonych w ciebie, wyczekujących na pierwsze słowo. Wystąpienia publiczne dla wielu nie są przyjemnością. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym mozemy zapanować nad stresem, a nawet sprawić, że nasze przemówienie porwie audytorium. Od czego zacząć? 
Audio
  • Jak pokonać stres przed wystąpieniami publicznymi? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/Pierre Rosa

W większości audytorium jest nastawione do mówcy pozytywnie. Warto pomyśleć o publiczności, jak o ludziach, z którymi rozmawiamy na co dzień Przemysław Kutnyj

- Niektórzy rodzą się z pewnymi predyspozycjami, dzięki którym dobrze wyglądają i wypadają na scenie. Może to być charyzma, albo miła barwa głosu. Jednak większość umiejętności, jakie przydają nam się w trakcie wystąpień publicznych możemy wyćwiczyć. Prawie każdy może zostać mówcą - przekonywał Przemysław Kutnyj, mówca, konferansjer, trener wystąpień publicznych.

Najważniejsze jest dobre przygotowanie. Winston Churchill powiedział, że najlepsze improwizowane przedstawienia to te przećwiczone Przemysław Kutnyj

Gość Czwórki przekonywał, że choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, to właśnie interakcje z innymi ludźmi przygotowują nas do swobodnego poruszania się w sztuce oratorskiej. - Wznoszenie toastów na przyjęciach rodzinnych, zabieranie głosu w dyskusjach, a nawet zagadywanie osób spotkanych w windzie to dobry trening. Codzienne spotkania z innymi ludźmi pozwolą nam wyrobić w sobie przekonanie, że publiczność, która nas słucha na ogół jest nastawiona życzliwie.

W jaki sposób trenować, by swobodnie stanąć przed audytorium? Jak przygotować się do wystąpienia, które zapadnie widzom w pamięci? Czy powinniśmy podpierać się notatkami i jak czytać z nich w elegancki sposób? Więcej o tym w nagraniu rozmowy z gościem.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Przemysław Kutnyj (mówca, konferansjer, trener wystąpień publicznych)

Data emisji: 7.05.2019

Godzina emisji: 14.08

ac

Zobacz więcej na temat: Czwórka Justyna Majchrzak
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Student w wielkim mieście. Jak nie zginąć?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 10:00
Przed rozpoczęciem roku akademickiego warto dowiedzieć się, jakie atrakcje oferuje nam miasto, do którego planujemy wyjechać na studia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak chronić oczy przed słońcem?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 18:15
- Najbardziej przez promienie UV uszkadzana jest oczywiście skóra i brzegi powiek, ale także spojówka, potem rogówka. Szybko pogarsza się nie tylko jakość naszego widzenia, ale i komfort. A jeśli promieniowanie wpada głębiej, bo nie chronimy odpowiednio oczu, ryzyko chorób szybko rośnie - mówiła okulistka, dr n. med. Anna Maria Ambroziak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stres - mobilizuje do pracy, czy paraliżuje? Jak go okiełznać?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 20:08
Czasem motywuje do działania i zwiększa naszą efektywność. Innym razem sprawia, że nasze mięśnie się napinają, serce zaczyna szybciej bić, pojawia się lęk, a czasem atak paniki.
rozwiń zwiń