Miesiąc dobroci dla zwierząt. Co warto zrobić w październiku?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 12:15
Na cześć św. Franciszka z Asyżu 4 października, w dniu urodzin tego świętego, obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt inaugurujący miesiąc dobroci dla zwierząt.
Audio
  • O tym, jak pomagać zwierzętom tym udomowionym i tym dzikim, nie tylko w październiku - w rozmowie z Łukaszem Balcerem (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/MAD.vertise

shutterstock żółw czerwonolicy 1200.jpg
Aleksandretty, sterniczki, żółwie i szopy. Co dalej z obcymi gatunkami?

Żyją obok nas, a my nie zawsze zwracamy na nie uwagę. Mowa o zwierzętach, które latają, skaczą, biegają, mają łuski, pióra, albo sierść. - Ludzie wciąż jeszcze źle traktują zwierzęta. Dlatego tak ważne jest, by reagować, gdy widzimy, że dzieje się im krzywda - mówił w Czwórce Łukasz Balcer z TOZ-u. - Na szczęście dzięki kampaniom społecznym świadomość Polaków jest coraz większa, ale wciąż w tym zakresie jest bardzo dużo do zrobienia.

Jak przekonywał ekspert, warto chronić zwierzęta i pomagać im nie tylko w październiku. - I mam tu na myśli nie tylko zwierzęta domowe, ale też hodowlane, czy dzikie, którym szczególnie należy pomagać zimą - mówił ekspert. Jak podkreślał, zima to najtrudniejszy okres także dla schronisk i ich podopiecznych. Dlatego pomaganie naszym braciom mniejszym to nie tylko "fanaberia", ale wręcz nasz obowiązek. - Często ich los zależy od nas, kreujemy ich rzeczywistość niewłaściwie je traktując. Pamiętajmy też, że gminy zobowiązane są do pomocy zwierzętom potrąconym m.in. w wypadkach drogowych. Powinien być dyżurny lekarz weterynarii, do którego można zadzwonić i który powinien przyjechać, by udzielić pomocy. 

ZOBACZ TAKŻE Jak zwierzęta przygotowują się do zimy? "Tyją albo śpią" >>>

Czy możemy coś zrobić dla naszych braci mniejszych? Czasami wystarczy przekazać stary koc dla schroniska lub wystawić miskę z kocią karmą dla potrzebujących jesienią energii jeży, czy zbudować karmnik dla ptaków pełny przepysznych smakołyków. O tym, jak mądrze pomagać - w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie ekspert radził m.in. także jak podczas zakupu bądź adopcji zwierzaka omijać pseudohodowle. 

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej godziny audycji >>> W programie o pierzeniu ptaków rozmawialiśmy z dr Lucyną Ilnicką, specjalistką chorób zwierząt nieudomowionych, a o zagrożeniach wynikających z kontaktów ze zwierzętami jadowitymi, np. żmiją zygzakowatą, opowiadał dr Bartosz Borczyk z Uniwersytety Wrocławskiego. Sprawdziliśmy też, gdzie można spotkać zmęczone podróżą mysikróliki i jak im pomagać. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Łukasz Balcer (prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce i dyrektor schroniska w podwarszawskim Celestynowie)

Data emisji: 30.09.2019

Godzina emisji: 14.18

kd

Czytaj także

Jak zwierzęta przygotowują się do zimy? "Jedne tyją, inne śpią"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 16:30
Póżną jesienią i zimą, kiedy gwałtownie spada temperatura i wszystko pokryte jest śniegiem, zwierzęta mają utrudniony dostęp do pożywienia. Ale przygotowań do tego okresu zwierzęta nie zostawiają na ostatnią chwilę.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksandretty, sterniczki, żółwie i szopy. Co dalej z obcymi gatunkami?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 21:12
Trwają prace nad ustawą o gatunkach obcych i inwazyjnych. Jej wprowadzenie powinno zainteresować posiadaczy takich gatunków jak żółw czerwonolicy, aleksandretta obrożna, sterniczka jamajska czy gęsiówka egipska.  
rozwiń zwiń