Gatunki inwazyjne roślin i zwierząt. Jak zagrażają naszej przyrodzie?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 17:44
- Gatunki inwazyjne to gatunki roślin i zwierząt sztucznie wprowadzone do naszego środowiska. Tworzą tu stałe populacje i wpływają negatywnie na gatunki rodzime, a nawet wypierają je - tłumaczy lekarz weterynarii dr Aleksandra Maluta. 
Audio
  • Czym jest odpowiedzialna terrarystyka, jak wybrać zwierzę dla siebie i jak przygotować się do hodowania danego gatunku? (Dajesz radę/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: seth0s/Pixabay.com

pies Pixabay 1200.jpg
Pis rasowy, czyli jaki? Będą nowe przepisy

Przedstawiciele gatunków tzw. inwazyjnych, to m.in. żółwie czerwono- i żółtolice. - Od kilku lat jest zakaz importu tych zwierząt, ale przez lata były sprzedawane powszechnie w sklepach zoologicznych. Część dożywa starości u odpowiedzialnych opiekunów, ale niektóre, te porzucone, trafiają do zbiorników wodnych, miejskich rzeczek i stawów. Doskonale adaptują się do naszych warunków i potem stanowią poważne zagrożenie dla rodzimej fauny i flory, wypierając m.in. żółwie błotne - tłumaczyła ekspertka. Jak podkreślała, europejskie gatunki mają małe szanse na przeżycie w konfrontacji z przedstawicielami tych inwazyjnych.

ZOBACZ TAKŻE Żółw błotny - chrońmy skarb Polesia >>>

Przez nieostrożność opiekunów węże bądź legwany lądują w środowisku naturalnym. To inteligentne zwierzęta, często potrafią same otworzyć terraria, poruszają się bardzo szybko, dlatego łatwo im uciec dr A. Maluta

Na liście zwierząt, zagrażających naszej przyrodzie, znajdują się także żółwie ozdobne, malowane czy jaszczurowate, oraz m.in. niektóre węże. Jak zabezpieczyć terrarium i odpowiednio opiekować się gadem, jeśli już go mamy? Jak przygotować się na obecność takiego zwierzęcia, ale i innych gadów w naszym domu i dlaczego nie wolno pozwalać żółwiom na chodzenie po podłodze w mieszkaniu? Czego jeszcze absolutnie nie należy robić? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

Dr. Aleksandra Maluta i kacper Kowalczyk w studiu Czwórki/fot. Czwórka Dr. Aleksandra Maluta i kacper Kowalczyk w studiu Czwórki/fot. Czwórka

W audycji także weterynarz dr Katarzyna Kraszewska mówiła o chorobach serca naszych czworonożnych podopiecznych? W Radiowej Encyklopedii Zwierząt Wojciech Marciniak, hodowca i znawca papug mówił o kakadu białych.

Posłuchaj nagrania całej audycji "Dajesz radę", 11.03.2019 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: dr Aleksandra Maluta (lekarz weterynarii, specjalistka chorób zwierząt nieudomowionych)

Data emisji: 11.03.2019

Godzina emisji: 14.08 

kd/abi

Czytaj także

Na leśnym dukcie. O spotkaniach ze zwierzętami

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2018 15:40
- Na buchtowisku możemy spotkać dzika. Dzikie świnie robią dużo dobrego dla życia w lesie. Umożliwiają samosiew drzew i krzew, zjadają owady i są sprzymierzeńcem leśnika - opowiada Sylwester Lisek z Nadleśnictwa Poddębice. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niedźwiedzie brunatne w polskich górach. Czy należy się ich bać?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 15:54
Niedźwiedź kojarzy się z pluszowym misiem, z którym niemal każde dziecko na świecie zasypia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rewolucja w świecie zwierząt. Właśnie powstają nowe gatunki

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 10:30
Wszystko za sprawą zaawansowanych technik biologii molekularnej, która pozwala zajrzeć do zwierzęcego DNA i zweryfikować dotychczas postawione tezy. Tak powstają zupełnie nowe gatunki zwierząt.
rozwiń zwiń