Pielęgniarka - zawód czy misja?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 16:40
Z jednej strony wdzięczność pacjentów, z drugiej społeczny ostracyzm z powodu bezpośredniego kontaktu z chorymi. Pandemia pokazała, jak trudnym i wymagającym jest zawód pielęgniarki i pielęgniarza. 
Audio
  • Pielgniarka - czy to zawód dla każdego? (Dajesz radę/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: geralt/Pixabay.com

W latach 80., kiedy postanowiłam, że będę pielęgniarką, zawody medyczne cieszyły się dużym zaufaniem społecznym. Potem to zmieniło się, ale odnoszę wrażnie, że idzie ku lepszemu Alina Kaczor

Studia trudne i czasochłonne

Obecnie tok kształcenia pielęgniarek różni się od tego, który funkcjonował w poprzednich dekadach. - Dziś absolwenci liceów mogą wybrać jeden z kierunków medycznych, jakim jest pielęgniarstwo. Najpierw uzyskują tytuł licencjata, a następnie magistra pielęgniarstwa - mówi pielęgniarka Alina Kaczor. - Ale i wtedy, i dziś studia pielęgniarskie były trudne i czasochłonne, bo zajęcia na wydziale pielęgniarskim nie tylko obejmują tylko zagadnień medyczno-kliniczne, ale są też poszerzone o psychologię i pedagogikę - dodaje.

Pielęgniarka to też psycholog

Edukacja pielęgniarska nie kończy się na obronie pracy magisterskiej. - Ministerstwo Zdrowia i Naczelna Rada Pielęgniarek i Pielęgniarzy wyznacza kierunki, w których można zdobywać specjalizacje - opowiada gość Czwórki. - Na swojej drodze zawodowej pielęgniarki mają też szansę kształcenia się w dziedzinach, które dopiero co pojawiają się w opiece medycznej. 

Oprócz dbania o stan zdrowia pacjentów ważną rolą pielęgniarek i pielęgniarzy jest edukacja chorych. - Musimy znać mechanizmy funkcjonujące w psychologii, musimy umieć rozmawiać i przede wrzystkim rozumieć, to w jakim stanie dany pacjent znajduje się i co przeżywa - wyjaśnia rozmówczyni Dominiki Klimek. 

Czytaj także
koronawirus test laboratorium sh free 1200.jpg
Diagności laboratoryjni. "Pracujemy sterylnie, bezbłędnie i szybko"

Bez empatii ani rusz

A jakie predyspozycje trzeba mieć, żeby odnaleźć się w tym zawodzie? Alina Kaczor nie ma wątpliwości, że nie chodzi tu o jedną czy dwie cechy - ale o cały zespół zachowań. - Nastawienie na innego człowieka to podstawa. Bez empatii nie wyobrażam sobie pracy w tym zawodzie - przekonuje. - Do tego spostrzegawczość i umiejętność przewidywania, a później reagowania w sytuacji, kiedy pacjent potrzebuje pomocy.  

Na kandydatów i kandydatki do tej pracy czekają praktyki, długie godziny pracy, a w perspektywie... niskie zarobki. - Mimo to zachęcam do wyboru tej ścieżki, bo ona przynosi bardzo dużo satysfakcji. Często słyszymy miłe słowa od pacjentów, ale największą motywacją dla osób wykonujących ten zawód jest myśl, że robi się coś dobrego. Że komuś się pomaga - podsumowuje Alina Kaczor.  

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Alina Kaczor (pielęgniarka, Poradnia Żywieniowa Nutrimed)

Data emisji: 11.06.2020

Godz. emisji: 14.09

kul

Czytaj także

Być kolejarzem. Jak wygląda ten zawód od kuchni?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 16:56
Co roku w swojej pracy pokonują nawet 80 tys. km. To niemal dwa razy tyle, ile wynosi długość równika. Stanowisk dla kolejarzy jest mnóstwo: konduktor, nadkonduktor, toromistrz, dyżurny, dróżnik -? to tylko niektóre z nich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zawód - leśnik. Jak to się robi?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 09:23
Praca leśników nie jest łatwa, ponieważ często jej czas jest nienormowany. Na czym dokładnie polega i jak wygląda życie leśników od kuchni? 
rozwiń zwiń