Polskie Radio
Section05
kolejnictwo

PKP Intercity na zakupach. Spółka wzmocni flotę 20 nowymi lokomotywami elektrycznymi

Spółka PKP Intercity ogłosiła przetarg na zakup 20 nowych lokomotyw elektrycznych. Umowa będzie realizowana w ramach wartej prawie 30 miliardów złotych strategii inwestycyjnej spółki. Celem jest wzmocnienie floty przewoźnika nowymi pojazdami. Pozwoli to na efektywniejsze wykorzystanie zasobu wagonów należących do przewoźnika.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKP Intercity kolejnictwo transport publiczny infrastruktura inwestycji infrastrukturalne UE

Programu Inwestycji Dworcowych. Dwa dworce na Mazowszu przejdą gruntowną modernizację

Właśnie rozpoczyna się remont budynków w Jaktorowie i Płochocinie. To kolejne tego typu inwestycje realizowane przez spółkę PKP, do której należą budynki dworcowe. Niedawno rozpoczęto remonty dwóch obiektów na półwyspie helskim. Wczoraj do użytku oddano natomiast odnowiony dworzec w Oleśnie.
Zobacz więcej na temat:  kolej infrastruktura GOSPODARKA kolejnictwo inwestycje inwestycji infrastrukturalne UE

Centralny Port Komunikacyjny. Horała o zaletach inwestycji: czasy dojazdu będą nawet o połowę krótsze

Marcin Horała wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK podkreślił w TVP Info, że w systemie transportowym Polski "brakuje dużej liczby bardzo oczywistych połączeń". - W wyniku inwestycji związanych z CPK one powstaną i spowodują, że czasy dojazdu nieraz będą o połowę krótsze między niektórymi miejscowościami - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka centralny port komunikacyjny Marcin Horała transport infrastruktura kolejnictwo GOSPODARKA

Podkarpacie skorzysta na budowie CPK. Marcin Horała: znacznie skróci się np. czas podróży koleją

Podkarpacie będzie jednym z regionów najbardziej wygranych w programie inwestycyjnym Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) - poinformował we wtorek podczas konferencji prasowej w Rzeszowie wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Nowe linie kolejowe ze "szprych CPK" pomogą zwalczyć transportowe wykluczenie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura centralny port komunikacyjny inwestycji infrastrukturalne UE kolejnictwo transport transport publiczny POLSKA społeczeństwo infografika

Samorządowy Kongres Trójmorza. Adamczyk: po Via Carpatii czas na projekt Rail Carpatia

- Via Carpatia jest projektem rozpędzonym, teraz trzeba rozpędzać projekty kolejowe w krajach Trójmorza i starać się wspólnie o finansowanie inwestycji od Grecji aż do Tallina - powiedział we wtorek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura via carpatia kolej kolejnictwo drogi autostrady Andrzej Adamczyk ministerstwo infrastruktury

Kolejarze mają nowe narzędzie do planowania inwestycji. Jak działa program?

Zarządca sieci kolejowej w Polsce, czyli spółka PKP PLK ma nowe narzędzie, które będzie pomagać w planowaniu inwestycji. Zintegrowany Model Ruchu, bo tak się ono nazywa pozwoli na sprawdzenie, czy budowa odcinka linii kolejowej na danym terenie się opłaca, czy pasażerowie skorzystają z nowych połączeń. Umowę w Tej sprawie spółka podpisała z Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
Zobacz więcej na temat:  kolej infrastruktura GOSPODARKA kolejnictwo