Polskie Radio
Section05
kolejnictwo

CPK będzie współpracować z Polregio. Kolejowe porozumienie podczas Trako

Spółka CPK i Polregio, największy przewoźnik kolejowy w Polsce realizujący regionalne przewozy pasażerskie, rozpoczynają współpracę. Podczas targów Trako w Gdańsku przedstawiciele CPK i Polregio podpisali porozumienie w tej sprawie.  Celem jest sprawny i szybki transport kolejowy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA centralny port komunikacyjny kolejnictwo infrastruktura transport publiczny wykluczenie komunikacyjne

Polskie koleje wracają na dobre tory: są coraz nowocześniejsze i coraz szybsze

Podróżowanie koleją jest szybsze, wygodniejsze, tańsze i bardziej ekologiczne, niż podróże samochodem. Często na krajowych trasach pociąg wyprzedza także samolot. Warto o tym pamiętać, szczególnie, że 16 września obchodzimy Europejski Dzień Maszynisty Kolejowego, a więc jest to święto ludzi od których zależy bezpieczna podróż koleją.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA podróże pociągi PKP kolejnictwo Kuba Witkowski Raf Uzar Piotr Firan Trójka

MagRail – polska rewolucja w kolejnictwie. Kiedy nasze pociągi pojadą na poduszce magnetycznej?

Technologia MagRail to pomysł opracowywany przez polską firmę Nevomo, który ma duże szanse okazać się rewolucją w świecie transportu kolejowego. Chodzi o płynne połączenie tradycyjnych systemów kolejowych z zastosowaniem tzw. pasywnej lewitacji magnetycznej, dzięki której pociągi unoszą się tuż nad torem i mogą się poruszać z dużą prędkością.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA kolejnictwo transport pociągi Paweł Turski Trójka

Rośnie liczba pasażerów kolei. UTK: więcej podróżnych skorzystało z międzynarodowych połączeń nocnych

Liczba pasażerów kolei w I kwartale tego roku była wyższa o 24 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2022 r. - poinformował Urząd Transportu Kolejowego. Wobec IV kwartału 2022 r. z przewozów kolejowych skorzystało o 5,6 proc. mniej podróżnych - dodano.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA transport publiczny kolej pociągi przewozy regionalne infrastruktura kolejnictwo PKP

Incydenty na kolei. Wiceminister Bittel zapewnia: system kolejowy jest w pełni bezpieczny

System kolejowy jest w pełni bezpieczny, świadczą o tym statystyki prowadzone przez Urząd Transportu Kolejowego - zapewnił w Poznaniu wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. Negocjujemy warunki zakończenia budowy systemu GSM-R na kolei - dodał.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo kolej PKP transport ministerstwo infrastruktury społeczeństwo POLSKA infrastruktura cyberprzestępczość infrastruktura krytyczna kolejnictwo

Kolej Plus w województwie wielkopolskim. Trzy umowy podpisane

Poprawi  się dostęp do kolei w Wielkopolsce - mieszkańcy Turku, Międzychodu, Czarnkowa, Gostynia, Śremu zyskają dostęp do kolei. PKP Polskie Linie Kolejowe  podpisały trzy umowy na opracowanie dokumentacji projektowej inwestycji. W sumie w Wielkopolsce planowanych jest pięć inwestycji w ramach tego programu. Ich wartość jest szacowana na  2,2 miliarda złotych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA kolej kolejnictwo