Być kolejarzem. Jak wygląda ten zawód od kuchni?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 16:56
Co roku w swojej pracy pokonują nawet 80 tys. km. To niemal dwa razy tyle, ile wynosi długość równika. Stanowisk dla kolejarzy jest mnóstwo: konduktor, nadkonduktor, toromistrz, dyżurny, dróżnik -? to tylko niektóre z nich.
Audio
  • Na czym polega praca na kolei? Rozmowa z Grzegorzem Malczewskim? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/LuckyImages

ratownik boje jezioro 1200x660.jpg
Praca ratownika wodnego. "Życie to nie Słoneczny patrol"

- Oprócz kontroli biletowej, do naszych obowiązków należy opieka nad podróżnymi, odpowiadanie na ich pytania, sprawdzanie, czy wszystkie urządzenia w pociągu są sprawne - opowiadał kierownik pociągu Grzegorz Malczewski. Jak przekonywał, praca na kolei zaczyna się z reguły na długo przed planowanym odjazdem pociągu. - Kierownik jest odpowiedzialny za mnóstwo technicznych parametrów. Jest "szefem pokładu", więc koordynuje też pracę wieloosobowej załogi pociągu, m.in. z maszynisty, jego pomocnika, osób z wagonu gastronomicznego czy konduktorów - mówił Malczewski.

Co robią przedstawiciele jego zawodu, zanim pasażerowie pojawią się na peronach? Jakie egzaminy trzeba zdawać, by móc pracować na kolei? Kto może zostać kierownikiem pociągu, jakie cechy i umiejętności przydatne są w tym zawodzie i czy każdy nadaje się do tej pracy? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Grzegorz Malczewski (kierownik pociągu)

Data emisji: 7.09.2017

Godzina emisji: 14.05

kd

Czytaj także

Agent nieruchomości. Po trosze doradca i psycholog

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 18:14
W Dzień Pośrednika Obrotu Nieruchomościami w Czwórce sprawdziliśmy, na czym dokładnie polega ten zawód. Okazuje się, że to nie tylko siedzenie za biurkiem, ale też sporo pracy "w terenie".     
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strażak. Zawód podwyższonego ryzyka

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 16:00
Strażacy zajmują się nie tylko walką z pożarami, ale - oprócz lekarzy i ratowników medycznych - wymieniani są wśród tych, którzy bezpośrednio ratują nam życie. - Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się w straży pożarnej specjalizacje, m.in. ratownictwo chemiczne, wysokościowe, wodno-nurkowe - mówiła Mariola Główka.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak powstaje chleb i czy każdy może być piekarzem?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 17:50
W programie odwiedziliśmy jedną z podwarszawskich piekarni, by sprawdzić, jak praca tamtejszych mistrzów wygląda - dosłownie - od kuchni.
rozwiń zwiń