Polskie Radio
Section05
zawód

Czym zajmują się nasi rodzice i na czym polega ich praca?

Dzisiaj rozmawialiśmy o tym jakie zawody wykonują nasi rodzice, zapytaliśmy słuchaczy PRD jakie zawody wykonują ich rodzice i jak wykonywaną przez rodziców pracę opisują i odbierają dzieci. Jakie zawody spotkamy w niemal każdej pracy (kadrowa, księgowa, itp). Czy rolnik to też zawód, i czy muzyk tworząc utwór wykonuje prace.
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci zawód policjant zawód

Blue Monday za kierownicą

Zły nastrój, gorsze samopoczucie, rozdrażnienie, rozkojarzenie, problemy z koncentracją - to wszystko może dziś dotknąć każdego z nas. Trzeci poniedziałek stycznia został uznany za najbardziej depresyjny dzień w roku. Czy Blue Monday może dać nam się we znaki również podczas kierowania samochodem? Tak, ale jest sposób, by temu zaradzić.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody kobieta zawód praca transport Polskie Radio samochód społeczeństwo POLSKA mężczyzna psychologia

Najbardziej deficytowe zawody w Polsce. Jakich pracowników zaczyna brakować na rynku? Przedstawiamy listę

Betoniarze, cieśle, dekarze, ślusarze - to niektóre z 12 deficytowych zawodów, jakie według Personnel Service mogą w najbliższych latach przeżyć swój renesans. I właśnie ze względu na deficytowy charakter tych profesji, szansa na wzrost wynagrodzeń w ciągu najbliższych kilku lat jest bardzo duża.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zatrudnienie zarobki zawód praca firma

Łukasz Borkowski: do egzaminów wstępnych przygotowywałem się sam

W audycji "Trzy gramy Redbada" wraz z Łukaszem Borkowskim próbowaliśmy rozłożyć aktorstwo na czynniki pierwsze. Jaką drogę trzeba przejść, by zostać aktorem? Co było dla niego impulsem, by zdawać do akademii teatralnej? Czy studia na uczelni są trudne? Jak wyglądają i czy likwidacja fuksówek była w ogóle dobrym pomysłem?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paweł Turski Łukasz Borkowski aktorzy aktor aktorstwo FILM TEATR zawód

Praca zarobkowa. Przykry obowiązek czy sens życia?

Praca daje nam stabilność finansową i pozwala funkcjonować w codzienności. Po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku wielu ludzi rezygnowało z zajęć zarobkowych w sposób spontaniczny. Nie godzili się z sytuacją, ryzykowali brak zarobków, a co za tym idzie również przyszłość swoich rodzin. Czym dziś jest dla nas praca? Czy w obecnych czasach ktokolwiek byłby w stanie zdobyć się na podobne wyrzeczenia? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Monika Małkowska praca zawód wykształcenie

M. Dutkiewicz: zawodowa piosenka dla zawodowego talentu

W ostatnich latach szkolnictwo zawodowe było zaniedbywane, a fakt uczenia się w szkole zawodowej był niejako przyznaniem się, że uczeń nie nadaje się do tzw. lepszej szkoły. Aby promować inicjatywę WorldSkills Poland, która zachęca młodych ludzi do podnoszenia swoich umiejętności zawodowych, powstała piosenka "Talent budzi cuda", do której słowa napisał Marek Dutkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Marek Dutkiewicz szkolenie zawód fryzjer florystka mechanika Marcin Kusy

Nauczyciele przedmiotów zawodowych potrzebni od zaraz

14 października to Dzień Edukacji Narodowej, dawniej zwany Dniem Nauczyciela. Od wielu lat typowy wykonawca tego zawodu, a zwłaszcza nauczyciel przedmiotów zawodowych, nie czuje się jednak doceniany. Zarobki uczących zawodu fryzjera, budowlańca czy informatyka nie są zbyt wysokie, co sprawia, że do pracy zgłaszają się jedynie pasjonaci. Bez względu na uczoną profesję skutek jest jeden – braki kadrowe. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan społeczeństwo praca nauczyciel edukacja Dzień Edukacji Narodowej zawód zarobki