Sirtfood. Na czym polega dieta oparta na zielonych koktajlach?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 18:33
Kolejna nowa, rewolucyjna dieta opanowała świat. Po tym, jak słynna piosenkarka Adele zrzuciła nadmiar kilogramów, wszyscy zastanawiali się, jak to się udało. Sekret tkwi w diecie sirtfood. Na czym polega dieta oparta na zielonych koktajlach?
Adele
AdeleFoto: Kathy Hutchins/Shutterstock.com

shutterstock wakacje odpoczynek 1200.jpg
Wakacje w czasie pandemii - jak je zaplanować?

Dieta to sposób odżywiania każdego dnia

Posłuchaj
22:21 _PR4_AAC 2020_06_17-14-08-28.mp3 Dieta sirtuinowa. Na czym polega sekret sylwetki Adele? (Djesz radę/Czwórka)

 

Słowo "dieta" ma wydźwięk pejoratywny i części z nas kojarzy się z krótkotrwałą zmianą nawyków żywieniowych lub radykalnym ograniczaniem kalorii, a tak naprawdę oznacza wszystko, co ląduje na naszych talerzach każdego dnia. By zbudować prawidłową masę ciała, powinniśmy dostosować ją do potrzeb i dostarczać sobie tyle energii, ile akurat potrzebujemy. - W naszym przekonaniu taka jest właśnie dieta sirtfood. Jedyne, co musimy wykluczyć to produkty, które nam szkodzą, czyli typu fast food, słodycze i produkty z białej, przetworzonej mąki - mówiły dietetyczki Magda Jarzynka-Jędrzejowska i Ewa Sypnik-Pogorzelska.

Nie uniwersalnego przepisu na szczupłą sylwetkę

Okładka książki "Jedz i chudnij z dietą sirt" Okładka książki "Jedz i chudnij z dietą sirt"

- Nie ma cudownej diety. By zachować szczupłą sylwetkę musimy zmienić nasz styl życia. Osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy w któtkim czasie, mogą natrafić na psychiczną barierę, co jest zupełnie zrozumiałe. Na dłuższą metę nie da się wytrzymać na diecie niskoenergetycznej. Najczęściej prowadzą one do tego, że szybko się zniechęcamy - tłumaczyły.

Dieta Sirtfood Dieta Sirtuinowa Dieta Sirt, zwana także dietą Adele/Dietetyk w Szczecinie Jakub Piotrowski. Trener personalny. Odchudzanie

Na czym polega dieta sirtuinowa?

Jest oparta o ideę sirtuiny. Są to białka wytwarzane w naszym organizmie, które mają pozytywny wpływ na zdrowie, długowieczność i proces chudnięcia. Na liście produktów, które spożywamy w ramach tej diety, znajdują się takie, które są aktywatorami tych białek. Ich spożywanie przyczynia się do aktywowania sirtuin. Świetnie sprawdza się u osób mających problemy związane z procesami starzenia, przyśpieszają spalanie tłuszczu, redukują poziom glukozy i insuliny, pozytywnie wpływają na jakość i długość naszego życia.

Dlaczego zatem stała się modna dopiero teraz?

To produkty, które naturalnie występują w naszym jadłospisie. Na długiej liście znajdziemy m.in. natkę pietruszki, seler naciowy, chilli, kurkumę, lubczyk, truskawki, orzechy włoskie, rukolę, kasza gryczaną, ale także kawę, czerwone wino czy słodkości. - Sukces tej diety nie wynika nie tylko z tego, że rozpropagowała ją Adele, ale także dlatego, że jest po prostu smaczna - przekonywały.

Jak zacząć? Ekspertki radzą, że najlepiej zrobić to od pierwszego posiłku. Na początek wybierzmy z listy produkty, które najbardziej nam smakują. Więcej porad i przepisy na pyszne dania sirt w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziMarta Hoppe

Goście: Magda Jarzynka-Jędrzejowska, Ewa Sypnik-Pogorzelska (dietetyczki, autorki książki "Jedz i chudnij z dietą sirt")

Data emisji: 17.06.2020

Godz. emisji: 14.09

ac

Czytaj także

Mały remont to dobry plan na majówkę

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 15:00
Zagipsować, pomalować, wytapetować, powiesić półki i naprawić cieknący kran - od tego są fachowcy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by z remontem mieszkania zmierzyć się samemu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta na lockdownie. Jak zrzucić zbędne kilogramy?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 16:01
Coraz częściej wychodzimy z domu, zmieniliśmy też garderobę, zamieniając grube swetry na lżejszą, wiosenną odzież. Przy okazji niektórzy z nas odkryli, że w trakcie pandemii zyskali kilka dodatkowych kilogramów. Jak wrócić do wagi sprzed izolacji?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje w czasie pandemii - jak je zaplanować?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 17:10
Chyba nikt z nas nie pamięta tak pustego, pozbawionego samolotów nieba i drugich takich czasów jak dzisiejsze, gdy jedyne podróże, jakie odbywamy, to te sentymentalne. Zamieszczamy w sieci zdjęcia z dzieciństwa, podróżujemy palcem po mapie, czy raczej... myszką po sieci. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmetyki naturalne, czyli jakie?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 07:12
Co to znaczy naturalne kosmetyki? Ekologiczne? Organiczne? Zdrowe dla naszej skóry czy dla środowiska? Czy faktycznie są lepsze od tych zwyczajnych?
rozwiń zwiń