Wakacje w czasie pandemii - jak je zaplanować?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 17:10
Chyba nikt z nas nie pamięta tak pustego, pozbawionego samolotów nieba i drugich takich czasów jak dzisiejsze, gdy jedyne podróże, jakie odbywamy, to te sentymentalne. Zamieszczamy w sieci zdjęcia z dzieciństwa, podróżujemy palcem po mapie, czy raczej... myszką po sieci. 
Audio
  • Wakacje w czasie pandemii. Jak je zaplanować, by były bezpieczne? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock/Zigres

Bezpieczne wakacje pod gruszą

Jednak po tym czasowym zamrożeniu coś zaczyna się zmieniać. Szukamy miejsc, w których możemy odpocząć od tego całego zawirowania. Czy podróżowanie znów będzie bezpieczne, jak robić to z głową? Zdaniem Ewy Gajewskiej, ekspert ds. turystyki, naszymi pierwszymi wyborami, jeśli chodzi o kierunek podróży, będą miejsca wypoczynkowe i kurorty w Polsce. - To rok agroturystki i wakacji pod gruszą. Te miejsca będą przychodziły na myśl jako pierwsze, kiedy zechcemy wybrać bezpieczny kierunek wakacji. W ośrodkach, które posiadają domki lub apartamenty z osobnymi wejściami, niemal wszystko jest już zarezerwowane.  Dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem będzie camping - mówiła.

Zagraniczne wakacje nie dla wszystkich

Największy problem z zapełnieniem miejsc noclegowych w sezonie będą miały duże hotele i pensjonaty - przewidywała. Jej zdaniem najprawdopodobniej skierujemy się nad polskie morze, pojedziemy w nasze góry i na Mazury. Czy w tym roku będziemy mogli podróżować za granicę? Ekspert wyjaśniała, że najprawdopodobniej tak, ale będziemy musieli liczyć się z obostrzeniami nałożonymi na niektóre państwa. - Choć liczba zachorowań w naszym kraju jest stała, to nie maleje. Z tego powodu niektóre kraje nie będą chętnie otwierać swoich granic dla wszystkich turystów, ale to w najbliższych tygodniach będzie się zmieniać. Na razie otwiera się Islandia, Armenia, Czarnogóra, Grecja i Gruzja - wyliczała.

Wycieczki rowerowe, namioty i parawany

Czy na wakacjach będziemy pamiętali o bezpieczeństwie swoim i innych? Rozmówczyni Marty Hoppe zwracała uwagę, że już pierwsze ciepłe dni w Polsce pokazały, że zdarza się nam zapominać o zdrowiu. - Ten czas będzie dla wszystkich testem. Musimy nauczyć się żyć z wirusem, który prawdopodobnie szybko nas nie opuści - mówiła i radziła, by postawić na bezpieczną rekreację, np. wycieczki rowerowe. A dla niezdecydowanych biura podróży przygotowują spersonalizowane oferty wyjazdów. Jak zaplanować bezpieczny wyjazd? Więcej na ten temat w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Ewa Gajewska (pilot wycieczek)

Data emisji: 3.05.2020

Godz. emisji: 14.09

ac/kul


Czytaj także

Tanie podróżowanie. Na własną rękę czy z biurem podróży?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 17:17
Podróżowanie poza sezonem jest korzystne finansowo. Pamiątki, noclegi, zakupy - wszystko jest tańsze. Dokąd szczególnie warto się wybrać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie taka rajska wyspa. Historie Polaków, którzy nie wrócili do kraju

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 11:20
Zamknięte granice, odwołane loty, gorączkowe poszukiwanie możliwości powrotu do kraju - z perspektywą obowiązkowej kwarantanny. Tak wyglądała ich codzienność na początku marca. Nowe bilety powrotne to często wydatek przekraczający możliwości ich finansowe. W "Czacie Czwórki" rozmawialiśmy z Polakami, którzy nadal pozostają poza granicami naszego kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mały remont to dobry plan na majówkę

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 15:00
Zagipsować, pomalować, wytapetować, powiesić półki i naprawić cieknący kran - od tego są fachowcy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by z remontem mieszkania zmierzyć się samemu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta na lockdownie. Jak zrzucić zbędne kilogramy?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 16:01
Coraz częściej wychodzimy z domu, zmieniliśmy też garderobę, zamieniając grube swetry na lżejszą, wiosenną odzież. Przy okazji niektórzy z nas odkryli, że w trakcie pandemii zyskali kilka dodatkowych kilogramów. Jak wrócić do wagi sprzed izolacji?
rozwiń zwiń