Ptasia pechowa trzynastka

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 11:17
15 sierpnia w Polsce to Święto Wojska Polskiego, święto Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, a dla ptaków to czas kiedy rozpoczyna się sezon łowiecki. Dla 13 gatunków krajowej awifauny to najstraszniejszy okres w roku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PickOne/Shutterstock

Bażant, łyska, czernica, cyraneczka, krzyżówka, grzywacz, gęgawa, gęś zbożowa, gęś białoczelna, głowienka, kuropatwa, jarząbek oraz słonka, czyli pechowa trzynastka, która każdego roku wyprowadzając często jeszcze młode pada ofiarą kul myśliwych. W tym czasie wraca dyskusja o zakazie polowania na ptaki.

Sprawdzimy, jak obecnie wyglądają prace nad wprowadzeniem nowych rozwiązań prawnych i czy jest szansa, by chociaż część gatunków z pechowej trzynastki mogła zostać objęta ochroną.

***

Na audycję "Dajesz radę" w poniedziałek (10.08) od godz. 14.05 zaprasza Kacper Kowalczyk

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka ptaki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zimorodek. Ptak, którego prawdopodobnie nie zdążysz dostrzec

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 11:55
To niewielkie ptaszki, zbyt szybkie, by można było je dostrzec. - To problem obserwatorów polowania przez zimorodki. Rzucają się do ataku tak szybko, że właściwie nie jesteśmy w stanie tego zauważyć - mówi Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego nie wiesz o życiu bociana czarnego?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 10:27
Bocian czarny jest mniej znany niż jego biały kuzyn. Rzadziej je widujemy, bo nie budują gniazd przy domach, a w leśnych gęstwinach. Są zdecydowanie bardziej nieśmiałe od białych, choć ich pisklęta potrafią "przepędzać" nawet doświadczonych ornitologów. 
rozwiń zwiń