X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kuropatwę każdy chce zjeść

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 09:10
Kuropatwa nie ma lekkiego życia. Polują na nią ludzie, lisy i kuny. W ciągu ostatnich 30 lat liczebność tego gatunku spadła o 80 procent. 
Audio
  • Jak maskują się kuropatwy? (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
  • O gniazdach i życiu rodzinnym kuropatw opowiada Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
Kuropatwa
KuropatwaFoto: Pixabay

Kuropatwy są dość płochliwe, ale są też mistrzami kamuflażu. - To ptak związany ze środowiskiem wiejskim, ale też nie każdym - nie spotkamy jej w kukurydzy ani w rzepaku - mówi Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. - Spotkanie jej nie jest proste, w obliczu zagrożenia albo ucieka, jak najszybciej i jak najdalej, albo udaje, że jej nie ma, co umożliwia jej mozaikowe umaszczenie - dodaje. 

Pióra kuropatwy są szare, beżowe, brązowe, rude, białe i czarne. Na pierwszy rzut oka wygląda jak szara, krępa kulka. 

shutterstock mewy mewa 1200.jpg
Mewy i ich przepis na życiowy sukces

- Jej gniazdo wygląda jak każde gniazdo kuraków. Jest to najczęściej dołek wykopany w ziemi, wymoszczony liśćmi lub suchą trawą - mówi ekspertka. - Kuropatwa składa od 4 do 24 jaj, a co ciekawe wysiadywanie zaczyna, dopiero gdy pojawi się ostatnie jajo - dodaje. 

Kto opiekuje się jajami kuropatw, a kto ich potomstwem? Jak wyglądają zaloty kuropatw? O tym m.in. w materiale Ani Hardej

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 27.09.2019

Godzina emisji: 7.32, 8.25

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kormoran - agresywny wojownik, który wciąż milczy

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 12:35
Kormorany to charakterystyczne, duże ptaki o ciemnym upierzeniu. Spotkać je można nad wodą, gdy suszą pióra po zakończonym polowaniu na ryby. Ale nawet wtedy nie śpiewają.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarnowron wydziera się jak wrona, ale wroną nie jest

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 10:00
Czarnowron należy do rodziny krukowatych, oficjalnie zaliczanej do grupy ptaków śpiewających. Ich "trelom" daleko jednak do dźwięków bajkowego fletu. 
rozwiń zwiń