Pustułka rządzi miastem. "Gdy zaczyna śpiewać, inne ptaki milkną"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 11:21
Dawniej pustułki żyły głównie w lasach, dziś przenoszą się do miast. Żyją w wyłomach skalnych, czyli - w realiach miejskich - budują gniazda w szczelinach budynków. - Gdy zaczynają śpiewać, inne ptaki milkną - mówi Magda Dziadosz z Warszawskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. 
Pustułka
PustułkaFoto: shutterstock.com/SanderMeertinsPhotography

kawka shutterstock 1200.jpg
Sekretne życie kawki - ten ptak nie zna mezaliansu

- To wciąż nieliczne osobniki, szacuje się, że żyje tylko kilka tysięcy par - mówi Magda Dziadosz ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Ludzie jednak starają się pomagać, budując im skrzyni lęgowe. - Pustułki migrują, wylatują z Polski na południe Europy, by powrócić do nas w marcu - tłumaczyła ekspert. Pustułka jest groźnym drapieżnikiem, to prawdziwy "sokół". - Pustułki żywią się drobnymi gryzoniami, na przykład myszy, nornice, czy szczury. Polują też na mniejsze ptaki, na przykład zięby - tłumaczyła Magda Dziadosz ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Posłuchaj
07:15 2020_07_17-07-26-52_CZWÓRKA_NDT.mp3 O życiu pustułki opowiada Magdalena Dziadosz (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka) 

pixabay czyżyk 1200.jpg
W małym czyżyku waleczne serce. Sekrety ptaków

Według niektórych źródeł, jak mówiła ekspert, nazwa pustułki pochodzi od jej "głupoty". - Czyli "pustej głowy" - mówiła Magda Dziadosz. - Tak nazwali tego ptaka sokolnicy, którym dawniej z pustułkami się nie układało. Nie udało się jej wyszkolić na sokoła, więc uznano, że jest po prostu nieinteligentna.

Czytaj także:


Słowik ptak 1200.jpg
Słowiki. Który z nich śpiewa najlepiej?

Ale to nie do końca prawda, bo pustułki, polując, wykazują się ogromnym sprytem. - Ich charakterystyczna metoda sprawia, że od razu można je rozpoznać. Zastygają w locie, jednocześnie bardzo szybko machając skrzydłami. Potem pikują bardzo szybko w kierunku upatrzonej ofiary. Gdy im się nie uda jej złapać, powtarzają ten manewr do skutku - tłumaczyła Magda Dziadosz.

Polują głównie samce. - Tata - pustułka zajmuje się rodziną, dba o nią i przynosi pożywienie. Wysiadywaniem jej, a potem opieką nad młodymi zajmuje się samica.

Czytaj także: 

Pustułka to niewielki ptak - osiąga do 35 cm długości. Sylwetkę rozpoznamy po wydłużonym ogonie, na którym jest czarna plama. Charakterystyczny jest również jej głos. - To bardzo przenikliwe piski - mówiła Magda Dziadosz. - Gdy pustułka się odezwie, robi to tak, że inne ptaki milczą. To prawdziwy drapieżnik. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 17.07.2019

Godzina emisji: 7.27, 8.17

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kukułka - "pasożyt" i "wyrodna matka"? Ekspert: to metoda przetrwania

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 12:33
Może się wydawać, że kukułki to wyrodne matki, ponieważ podrzucają innym ptakom swoje jaja. Ale to jest ich bardzo skuteczna metoda na przetrwanie. - Kukułki są prawdziwymi mistrzami w swoim fachu - mówiła Katarzyna Dytrych, przyrodnik. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wróbel w wielkim mieście - dlaczego tych ptaków jest coraz mniej?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 08:48
Wróble to bardzo ruchliwe ptaki, które jednak szybko się męczą. Nie mogą więc latać na długie dystanse. - Są szybkie, płochliwe. Zawsze dokądś się spieszą, by przeżyć, bo w miastach mają trudne warunki: są ludzie, samochody, koty i inne drapieżniki - wymieniała Magdalena Dziadosz z Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
rozwiń zwiń