Śpiew zięby zwiastuje deszcz?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 10:04
Dziś ptaki obserwujemy głównie z balkonów, ewentualnie podczas krótkich spacerów z psami. Zięba, której śpiew podobno zwiastuje burze, jest ptakiem, którego dostrzeżemy bez problemów. 
Audio
  • Bartosz Popczyński, edukator leśny opowiada o umaszczeniu i śpiewach zięby (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
  • Bartosz Popczyński opowiada o zwyczajach zięby (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
Zięba, zdjęcie ilutracyjne
Zięba, zdjęcie ilutracyjneFoto: Shutterstock/AlekseyKarpenko

kawka shutterstock 1200.jpg
Sekretne życie kawki - ten ptak nie zna mezaliansu

Zięba jest jednym z najliczniejszych ptaków, jakie występują w Polsce. - Zięby siadają na koronach drzew, ale można je też zobaczyć na ziemi, bo szukają pożywienia. Co ciekawe robią to w parach. Często jest to samiec i samica - mówi Bartosz Popczyński, edukator leśny. - Zięby, gdy zakładają rodzinę, w okresie lęgowym, bardzo często są razem, ale nie całe życie - dodaje. 

ZOBACZ TAKŻE Kuropatwa - dlaczego wszyscy chcą ją zjeść? >>>

Zięba jest wielkości wróbla. Jest na niej sporo kolorów, jest dużo bardziej intensywne w barwach i różnorodne niż wróble.  - Te ptaki mają dwie charakterystyczne pręgi na skrzydłach i to je odróżnia, można je łatwo rozpoznać - mówi ekspert w Czwórce. - Zięba też dużo śpiewa. Odzywa się dosyć intensywnie. Dowiedziono, że samce zięby odzywają się najczęściej ze wszystkich ptaków śpiewających - dodaje.

ZOBACZ TAKŻE Agresywny, milczący wojownik - kormoran >>>

Swoim głosem samce zięby wabią samice, a gdy te wysiadują już jaja, samce swym głosem alarmują, gdy coś się dzieje. - Wydają charakterystyczne okrzyki "pink", "fink" - zdradza Popczyński.

Niektórzy uważają, że ten ptak woła o deszcz, często odzywa się przed burzą. 

- Ona ma status ptaka częściowo osiadłego. Część z nich zostaje w kraju, a część odlatuje na zimę. Zięby wcale nie lecą daleko, bo w rejony morza Śródziemnego. Wracają już pod koniec lutego, w marcu - opowiada ekspert. - W Polsce na zimę zostają głównie samce. Robią to by nie musieć na wiosnę znów walczyć i szukać miejsca do lęgu - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Data emisji: 03.04.2020

Godzina emisji: 7.05-9.00

pj

Czytaj także

Pierwiosnek. Ptak, którego głos wszyscy znają

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 13:27
Pierwiosnek to jeden z pierwszych ptaków jakie pojawiają się wiosną, w marcu i na początku kwietnia,  po odbyciu migracji z terenów zimowisk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czyżyk - ptak ciernistych krzewów

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 10:20
Ze względu na ich głos, czyżyki w XVII i XVIII wieku były łapane i przetrzymywane w klatkach. Dziś, na szczęście, jest to zakazane, ale wciąż możemy podziwiać te ptaszki. 
rozwiń zwiń