LEO x Diabetes - sprawdź, co wiesz o cukrzycy

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 00:22
Rusza akcja szerzenia wiedzy o cukrzycy wśród młodzieży. Jej organizatorami są licealiści ze Śląska działający w LEO Klub Katowice. Dowiemy się, jaki mają na to pomysł i dlaczego działają jako wolontariusze. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Proxima Studio

Eksperci alarmują, że wzrasta liczba 20- 30-latków zmagających się z cukrzycą typu 2 - chorobą, która dotychczas występowała u osób po 40. Dlatego młodzież z Klubów LEO w całej Polsce postanowiła przybliżyć problem choroby młodym ludziom. Od września do grudnia 2020 w ramach akcji zorganizowanych zostanie wiele aktywności, między innymi wykłady i rozmowy z dietetykami i diabetologami, dystrybucja plakatów informacyjnych w szkołach oraz posty w mediach społecznościowych.

 

Posłuchaj
09:53 _PR4_AAC_cukrzyca_all_ 2020_09_23.mp3 Rozmawiamy o akcji szerzenie wiedzy o cukrzycy wśród młodzieży (Dajesz Radę/Czwórka)

 

Pomysłodawcą i koordynatorem tej inicjatywy jest katowicki klub LEO. - Dbamy o jakość i rzetelność naszych przekazów. Dlatego do tworzenia postów angażujemy lekarzy oraz korzystamy ze sprawdzonych, międzynarodowych źródeł dotyczących choroby. Każdy post będzie sprawdzony przez konsultanta diabetologicznego - mówią goście audycji.

Organizatorzy akcji mają nadzieję, że dzięki niej zachęcą młodzież i ich rodziców do wykonania  badań w celu wykrycia cukrzycy oraz wprowadzenia w codzienność profilaktyki i zasad zdrowego życia.

 

Posłuchaj także:


- W ramach akcji będziemy również walczyli ze stygmatyzacją cukrzycy i będziemy obalać mity dotyczące tej choroby. Projekt zaś zakończy się spotem i filmem informacyjnym, do którego realizacji chcemy zaangażować osoby dotknięte chorobą. W ten sposób podsumujemy naszą akcję - tłumaczą goście Czwórki.

Kluby LEO są klubami zrzeszającymi młodzież głównie licealną i są sponsorowane przez Lions Clubs International - jedną z największych organizacji charytatywnych. - Nasz klub prowadzi wiele akcji, są to m.in. akcje edukacyjne, chodzimy do domów dziecka, do szpitali, organizujemy zbiórki książek, które następnie przekazujemy wychowankom domów dziecka. LEO to też społeczność, którą budujemy, zarówno lokalna jak i międzynarodowa. Naszą ideą jest łączenie ludzi w energii pomagania innym i wrażliwość na ich krzywdę - wyjaśniają wolontariusze.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziAnna Hardej

Goście: Igor Dąbrowski i Oliwia Gryzik (wolontariusze w LEO Klub Katowice)

Data emisji: 23.09.2020

Godz. emisji: 14.10

aw

Czytaj także

Czy jesteśmy świadkami epidemii cukrzycy?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 16:20
Polska jest na czwartym miejscu na świecie pod względem częstości występowania stanu przedcukrzycowego. Jeśli nie zaczniemy temu przeciwdziałać, za kilka lat znajdziemy się na miejscu pierwszym - ostrzega Światowa Federacja Diabetologiczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Epidemie na przestrzeni wieków - co się zmieniło przez stulecia?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 13:00
Epidemie są zabójczo skuteczne - z koronawirusem świat mierzy się od miesięcy, a i w przeszłości nie brakowało chorób, które dziesiątkowały mieszkańców Europy i innych kontynentów.
rozwiń zwiń