Czy jesteśmy świadkami epidemii cukrzycy?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 16:20
Polska jest na czwartym miejscu na świecie pod względem częstości występowania stanu przedcukrzycowego. Jeśli nie zaczniemy temu przeciwdziałać, za kilka lat znajdziemy się na miejscu pierwszym - ostrzega Światowa Federacja Diabetologiczna.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Image Point Fr

Cukrzyca typu 2. należy do chorób metabolicznych, charakteryzujących się hiperglikemią, czyli zwiększonym stężeniem glukozy we krwi. Jest zaliczana do schorzeń cywilizacyjnych i występuje obecnie tak często, że mówi się wręcz o ukrytej pandemii. - To najprostsze, a zarazem najpoważniejsze powikłanie nadwagi i otyłości - wyjaśnia prof. Leszek Czupryniak. - Wszyscy jesteśmy na to narażeni, ale jak zwykle są równi i równiejsi. Nadwaga, chory na cukrzycę rodzic, nadciśnienie sprawiają, że ryzyko wzrasta - dodaje kierownik Klinika Diabetologii i Chorób Wewnętrznych, Szpital przy ul. Banacha w Warszawie.

Ewa Urbańska, Prezes Zarządu Fundacji Cukierkowo, opowiada natomiast o tym, jak wygląda życie rodziny z dzieckiem chorym na cukrzycę. - Musieliśmy zmienić nasze nawyki żywieniowe, jemy produkty niskoglikemiczne, przestrzegamy terminów posiłków, a przed każdym z nich mierzymy poziom cukru mówi gość Czwórki.   

W Stanach Zjednoczonych co 30 sekund pada nowa diagnoza cukrzycy, co oznacza, że co roku przybywa 1,9 mln nowych pacjentów, leczonych systemowo i najczęściej walczących z powikłaniami towarzyszącymi tej chorobie. Czy jesteśmy na nią skazani? I czy cukrzycę można wyleczyć? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Goście: Ewa Urbańska (Prezes Zarządu Fundacji Cukierkowo), prof. Leszek Czupryniak (kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych, Szpital przy ul. Banacha w Warszawie)

Data emisji: 14.06.2018

Godzina emisji: 15.10

kul/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ze stwardnieniem rozsianym można normalnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2011 08:00
SM - przewlekła, postępująca choroba ośrodkowego układu nerwowego. Dotyka młodych i dorosłych. Częściej kobiety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie liczba zakażeń chorobami wenerycznymi

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 17:00
Lekarze alarmują: do gabinetów zgłasza się coraz więcej osób z chorobami przenoszonymi drogą płciową. - Niewątpliwie związane jest to ze znacznie większą zapadalnością, ale dobre jest to, że być może więcej osób jest świadomych i wie, dokąd trafić - mówi dr Dorota Nowicka, dermatolog wenerolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepić czy nie szczepić - czy zagrożone jest zdrowie publiczne?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 17:47
Jedni twierdzą, że szczepienia są szkodliwe i niepotrzebne, a nakłanianie do nich wynika ze zmowy firm farmaceutycznych. Inni przestrzegają przed poważnymi, epidemiologicznymi konsekwencjami nieszczepienia dzieci.
rozwiń zwiń