Październik - miesiąc zwierząt. Jak im pomagać?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 17:01
Wszystkich potrzebujących zwierząt nie weźmiemy do domu, ale wielu możemy pomóc. Nie raz usłyszymy o tym w październiku, gdzie jest najwięcej "zwierzęcych dni" i kiedy ogłasza się sporo prozwierzęcych fundacji i stowarzyszeń. Jak można zaangażować się w pomoc? 
Warto uczyć dzieci przyjaźni ze zwierzętami od najmłodszych lat
Warto uczyć dzieci przyjaźni ze zwierzętami od najmłodszych latFoto: Pixabay.com/

pies_kot_shutter_1200.jpg
Psia depresja? Zadbaj o swojego zwierzaka jesienią

Początek tego najbardziej jesiennego miesiąca w roku, obfituje w święta związane ze zwierzętami. Tylko w pierwszych pięciu dniach obchodzimy Europejskie Dni Ptaków, Światowy Dzień Wegetarianizmu, Światowy Dzień Zwierząt Hodowlanych, Dzień Zwierząt oraz Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt, natomiast cały październik został uznany przez międzynarodowe gremia za miesiąc dobroci dla zwierząt.

Posłuchaj
12:49 czwórka dajesz radę 5.10.2020.mp3 Jak pomagać zwierzętom podpowiadają przedstawiciele organizacji pozarządowych (Dajesz Radę/Czwórka)

 

Kacper Kowalczyk postanowił sprawdzić, jak do działalności, licznych w Polsce, organizacji i stowarzyszeń, które działają na rzecz zwierząt, może dołączyć wolontariusz.  

Dla pierzastych sąsiadów

- Wolontariusze, którzy do nas przychodzą są witani z otwartymi ramionami, bo bardzo potrzebujemy osób, które nas wesprą w różnych przedmiotach działalności naszego stowarzyszenia - mówi Monika Klimowicz-Kominowska, rzeczniczka prasowa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i członkini zarządu tego Towarzystwa. - Przede wszystkim zachęcamy wolontariuszy, którzy mają wiedzę o ptakach, potrafią rozróżniać ptak, ich głosy, wygląd, by zaangażowali się w nasze programy monitoringowe.  To ogromny przyczynek dla nauki polskiej ogólnoświatowej. Drugi sposób to tzw. citizen science - korzystanie ze strony ornitho.pl bądź aplikacji naturalist. Tam możemy wpisywać w bazę swoje obserwacje w terenie - dodaje.

Zobacz także:

Jak się okazuje dane obserwacje nie muszą dotyczyć jedynie ptaków, do programu włączone są też ssaki, ważki czy nietoperze. Kolejnym sposobem pomocy jest prowadzenie ekointerwencji, czyli reagowanie na krzywdę, jaka się dzieje ptakom, gdy widzimy ranne ptaki, pisklęta i zniszczone gniazdo, gdy jesteśmy świadkami niszczenia siedlisk ptaków. - Polecam nasz poradnik "Ptasie interwencje", gdzie opisanych jest bardzo dużo sytuacji, w których należy reagować - mówi rzeczniczka. 

Najmniejszy gryzoń

Pomocną dłoń można wyciągnąć też do zwierząt z Domu Tymczasowego Zebrane. Kamil Pokorski, przedstawiciel stowarzyszenia, wyjaśnia, że zajmują się głównie chomikami i świnkami morskimi. - Stawiamy na ratowanie zwierząt i edukację - mówi w rozmowie z Kacprem Kowalczykiem. - Z naszego DT nigdy nie odsyłamy nikogo z kwitkiem, a uczymy, uświadamiamy. To ogromna pomoc. Wiemy, że gdy kogoś nauczymy, to zwierzę dostanie u niego dobry dom, ale jest to też szansa na domy dla kolejnych podopiecznych - dodaje. 

Z laboratorium 

Zgodnie z obowiązującym prawem zwierzęta, na których przeprowadzane są testy w laboratoriach po czasie testów powinny zostać zutylizowane. Jest jednak grupa dobrych ludzi, która daje im drugie, nowe życie. Labrescue - to grupa która organizuje adopcje zwierząt laboratoryjnych. 


- U nas jest wiele form wolontariatu. Można pomagać przy charytatywnym bazarku, tworzyć domy tymczasowe, pomagać odbierać zwierzęta z laboratoriów. Każda pomoc jest super - podkreśla Magda Arbaszewska.  - W pomaganiu liczy się chęć, możliwości i wiedza - dodaje. 

Posłuchaj:


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziKacper Kowalczyk

Data emisji: 05.10.2020

Godz. emisji: 14.24

pj

Czytaj także

Szynszyla w domu! Jak zapewnić jej najlepsze warunki?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 10:28
Te puchate ssaki jeszcze do niedawna były powszechnie utrzymywane w chowie przemysłowym jako zwierzęta futerkowe. Obecnie są coraz częściej domowymi pupilami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mój niebezpieczny przyjaciel". Czy możliwa jest przyjaźń międzygatunkowa?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 18:59
Puma Nubia jest wierzchołkiem góry lodowej. W Polsce nadal hodowanych jest mnóstwo zwierząt uznawanych za gatunki niebezpieczne. 
rozwiń zwiń