Idź na badania. Cytologia ratuje życie

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 09:32
Rak szyjki macicy zbiera w Polsce żniwo większe niż w innych krajach Europy. Dlaczego u nas cały czas lekarze widują zaawansowane stadia tego nowotworu?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: javi_indy / Shutterstock
lekarze smutek diagnoza 1200.jpg
Nowotwory. Kiedy usłyszysz diagnozę - co robić?

Czy cytologia jest powszechnym i bezpłatnym badaniem w Polsce? Na czym to badanie polega? Jak często należy przeprowadzać badanie cytologiczne? Jaki wynik badania cytologicznego jest prawidłowy, a jaki nie? Czy możemy to odczytać sami, czy zawsze powinien to robić lekarz? Czy z cytologii możemy odczytać stan przedrakowy? Na te pytania odpowie dr Marta Mączka-specjalista położnictwa i ginekologii, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.

Audycja zrealizowana we współpracy z Ministerstwem Zdrowia.

W cyklu Droga do pracy porozmawiamy z twórcami start-upu Activy oraz Activy Mind - mobilnych gier, dzięki którym pracownicy firm mogą rywalizować między sobą w jeździe rowerem do pracy, czy też w liczbie godzin spędzonych na medytacji i skupianiu się na swoim zdrowiu psychicznym. Opowiemy również o tym, jak w obecnych czasach założyć swoją własną działalność gospodarczą za pomocą internetowej platformy i profilu zaufanego, a także gdzie szukać pomocy, jeśli szukamy pracy i do tej pory jej nie znaleźliśmy oraz jak radzić sobie z obniżonym nastrojem i nie rezygnować z prób powrotu na rynek zawodowy.

***

Na audycję z cyklu "Dajesz radę" w środę (08.12) o godzinie 14.05 zaprasza Marta Hoppe. 

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka rak onkologia

Czytaj także

Alkohol. Każdy kieliszek to krok w stronę nowotworu

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 18:50
Okazuje się, że każdy wypity kieliszek alkoholu przybliża nas do nowotworu i jest tak samo niebezpieczny, jak papieros. - Każda ilość alkoholu, niezależnie od rodzaju, ma potencjał kancerogenny, czyli rakotwórczy - zwraca uwagę dr Paweł Koczkodaj z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak uniknąć raka płuc? "Jeśli rzucisz palenie, wygrasz kilka lat życia"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 10:11
- Rak płuc spowodowany jest niemal wyłącznie niezdrowym stylem życia, a jedną z jego głównych przyczyn jest palenie papierosów - tłumaczy Magdalena Cedzyńska z Centrum Onkologii w Warszawie. 
rozwiń zwiń