Jak uniknąć raka płuc? "Jeśli rzucisz palenie, wygrasz kilka lat życia"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 10:11
- Rak płuc spowodowany jest niemal wyłącznie niezdrowym stylem życia, a jedną z jego głównych przyczyn jest palenie papierosów - tłumaczy Magdalena Cedzyńska z Centrum Onkologii w Warszawie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Solid photos
lekarze smutek diagnoza 1200.jpg
Nowotwory. Kiedy usłyszysz diagnozę - co robić?

Z danych, przytaczanych przez gościa Czwórki wynika, że spośród tych mężczyzn, którzy mają raka płuca, aż 95 proc. pali. Wśród kobiet ten współczynnik wynosi ponad 70 proc. Problem dotyczy także biernych palaczy, choć oczywiście w mniejszym stopniu. - Jeśli palimy biernie, ryzyko zapadnięcia na raka jest większe, niż gdybyśmy w ogóle nie mieli kontaktu z dymem tytoniowym. Jednak paląc aktywnie, wdychamy znacznie więcej substancji kancerogennych bezpośrednio do płuc - wyliczała ekspert. 

Posłuchaj
21:58 2020_11_04-14-09-08_PR4PRak.mp3 Czy można uniknąć raka płuc? (Dajesz radę/Czwórka) 

alkohol nie shutterstock_613472678 1200.jpg
Alkohol. Każdy kieliszek to krok w stronę nowotworu

Jak podkreślała, w grupie największego ryzyka są zarówno dzieci, jak i osoby starsze, choć zdarza się, że ludzie palą przez lata i nie chorują. - To nie jest "loteria". Wiadomo, że ludzie, którzy palą - prawdopodobnie w połowie umrą na choroby odtytoniowe - tłumaczyła. Z roku na rok zmienia się też statystyka dotycząca zgonów kobiet. - Jeszcze ponad dziesięć lat temu najbardziej powszechnym nowotworem był rak piersi, teraz zaczyna to być rak płuca - wyliczała Magdalena Cedzyńska. 

Czytaj także:

Rak płuca długo nie daje objawów. - Gdy płuca chorują, nie bolą, dlatego z reguły objawy choroby pojawiają się dopiero, gdy jej stadium jest zaawansowane. Mamy kaszel, albo zmienia się charakter tego kaszlu, mamy świszczący oddech, chrypkę, a nawet plucie krwią. Do tego uczucie zmęczenia i utrata wagi, które są charakterystyczne dla większości nowotworów - wymieniała Magdalena Cedzyńska. - Największe szanse na wyleczenie nowotworu są jednak na samym początku tej drogi, gdy raka można jeszcze wyciąć.

Posłuchaj także:

Dlatego rzucenie palenia w każdym wieku to dobre rozwiązanie. - Czas w przypadku każdego nowotworu ma ogromne znaczenie. Badania pokazują, że nawet jeśli rzucimy ten nałóg około 60. roku życia, wciąż możemy "wygrać" dodatkowe trzy lata. Jeśli rzucimy około czterdziestki, możemy dostać nawet dodatkowe dziesięć lat - wyliczała gość Czwórki. - Ryzyko zależy od dawki, więc im dłużej palimy, tym ryzyko jest większe, ale pamiętajmy, że każda porcja dymu, nawet jeden papieros może okazać się dla nas szkodliwy. Więc jest o co walczyć, warto korzystać z tego, że jesteśmy zdrowi i po prostu nie palić. 

Akcja #pomagamseniorom. Pomagaj z Czwórką!

Jak tłumaczyła, podobnie jak "tradycyjne papierosy" działają także coraz bardziej popularne ostatnio e-papierosy. - Problem z nimi, poza nikotyną, która uzależnia, polega na aromatach, które zawierają. Podgrzewanie tych aromatów do 300 stopni i wciąganie ich do płuc także powoduje dysfunkcje - mówiła Magdalena Cedzyńska. 

Audycja realizowana we współpracy z Ministerstwem Zdrowia.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziMarta Hoppe

Gość: Magdalena Cedzyńska (kierownik Poradni Pomocy Palącym w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie)

Data emisji: 04.11.2020

Godz. emisji: 14.09

kd

Czytaj także

Zwykły pieprzyk? Nie, to może być agresywny nowotwór

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 21:50
Zwykły pieprzyk może zmienić się w czerniaka w ciągu kilku miesięcy. Przechodzi naskórek, skórę właściwą i przenika do naczyń krwionośnych i limfatycznych, następnie gromadzi się w węzłach chłonnych i stąd przedostaje się do całego organizmu, a potem zajmuje kolejne organy - wątrobę, płuco czy mózg. Tak właśnie rozwija się czerniak, czyli agresywny nowotwór skóry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowań na raka? Profilaktyka i czujność onkologiczna

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 18:50
Od 1985 roku październik to miesiąc świadomości raka piersi. W Polsce rokrocznie wykrywa się 18,5 tysięcy zachorowań. Chociaż najbardziej zagrożoną grupą są kobiety od 50 do 69 lat to wśród osób, u których wykryto nowotwór piersi, nie brakuje dwudziestokilkulatek.
rozwiń zwiń