Lockdown z psem i kotem. Jak to się może skończyć?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 19:43
Przed wybuchem pandemii nasi podopieczni często spędzali kilka godzin każdego dnia samotnie. Teraz, gdy wiele osób pracuje i uczy się zdalnie, sytuacja się zmieniła. Co to oznacza dla psów i kotów, i co stanie się, gdy wrócimy do szkół i biur?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/New Africa

shutterstock psy pies kąpiel 1200.jpg
Przyczyny stresu u zwierząt domowych

- Koty są najbardziej aktywne wczesnym rankiem i późnym wieczorem - tłumaczyła behawiorystka dr Jagna Kudła. - Przez większość dnia po prostu śpią, więc jeśli pracujemy w domu w ciszy - nie przerywając im snu - nie ma problemu. Jeśli jednak w domu dodatkowo są małe dzieci, które hałasują, to problem staje się poważny, bo koty są notorycznie niewyspane - podkreślała ekspert. - Zwierzęta te - podobnie jak niewyspani ludzie - stają się wówczas drażliwe, lękliwe. To objawy przewlekłego stresu, spowodowanego niedoborem snu - wyliczała. 

Posłuchaj
06:42 Dajesz radę czwórka 2021_03_29.mp3 Jak na naszą nieprzerwaną obecność w domu reagują psy i koty? (Dajesz radę/Czwórka) 

pies kot 1200.jpg
Jak pies z kotem. Za co pokochaliśmy te zwierzęta?

W przypadku psów sytuacja jest podobna. - Zmiany behawioralne także mają związek z deprywacją snu. Psy śpią w czasie dnia o kilka godzin krócej niż koty, jednak także lubią podrzemać. Jeśli więc wciąż ktoś chodzi im po mieszkaniu, a dodatkowo - dzieci mają ochotę się bawić albo przytulać do nich - znowu mamy problem - mówiła gość Czwórki.

Czytaj także:

Jak podkreślała, drugą grupą czworonogów są te zwierzęta, które bardzo się do nas przywiązują i przeżywają naszą nieobecność. - W przypadku psów ciężko jest rozpoznać lęk separacyjny, jeśli wcześniej nie było objawów. Jeśli nie nagramy tego, co dzieje się w domu po naszym wyjściu do pracy często nawet nie wiemy, że pies leży pod drzwiami, nie je i tęskni. Teraz - jeśli powrócimy do pracy po pandemii - te objawy mogą się dramatycznie nasilać - podkreślała. Jak tłumaczyła dr Jagna Kudła, podobnie jest z kotami, które także cierpieć mogą na tzw. lęk separacyjny. - Koty wokalizują, ale także zaczynają znakować buty, torby, odzież właściciela, albo oddają mocz do łóżka - wyliczała ekspert.

Czytaj także:


shutterstock bocian czarny 1200.jpg
Bocian czarny wciąż w cieniu białego kuzyna?

W programie sprawdziliśmy także, czy już do Polski przyleciały bociany i gdzie jest ich najwięcej. Dowiedzieliśmy się także, czy skunksom zawsze należy usuwać - służące mu do obrony - gruczoły okołoodbytowe. POSŁUCHAJ Nagranie audycji "Dajesz radę" 29.03.2021 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: dr Jagna Kudła (weterynarz, behawiorystka)

Data emisji: 29.03.2021

Godz. emisji: 14.20

kd

Czytaj także

"Mój niebezpieczny przyjaciel". Czy możliwa jest przyjaźń międzygatunkowa?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 18:59
Puma Nubia jest wierzchołkiem góry lodowej. W Polsce nadal hodowanych jest mnóstwo zwierząt uznawanych za gatunki niebezpieczne. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwierzęta chorują też zimą. Jak w mróz ruszyć do weterynarza?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 18:40
Zima nie sprzyja zdrowiu, zwłaszcza jeśli chodzi o małe ssaki. - Świnki morskie, króliki, myszoskoczki i szczury są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury i źle znoszą nie tylko mrozy, ale też przeciągi - tłumaczy dr Aleksandra Maluta. - Przebycie nawet krótkiego dystansu jest dla nich w obecnych warunkach dużym wyzwaniem.
rozwiń zwiń