Przyczyny stresu u zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 18:01
Stres u naszych pupili może przybrać postać agresywną lub też depresyjną, a długotrwały stres może prowadzić nawet do chorób psychosomatycznych. Sprawdzamy, jakie przyczyny mogą go spowodować.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Patrick H
pies kot 1200.jpg
Jak pies z kotem. Za co pokochaliśmy te zwierzęta?

- Stres jest to zaburzenie homeostazy, czyli równowagi organizmu i zależy od samego zwierzęcia. Jest konsekwencją jego wcześniejszych doświadczeń. Zależy od socjalizacji i jego temperamentu, czy stres, którego doświadczył, będzie stresem negatywnym, czyli dystresem, czy stresem pozytywnym, czyli eustresem napędzającym do działania - mówi doktor weterynarii i behawiorystka Jagna Kudła.


Posłuchaj
01:07 Czwórka/ Dajesz radę - stres u zwierząt 04.01.2021.mp3 O tym co może powodować stres u zwierząt mówi dr weterynarii Jaga Kudła (Dajesz Radę/Czwórka)

 


pies kot 1200 free
Psia depresja? Zadbaj o swojego zwierzaka jesienią i zimą

Stresować zwierzaki może wszystko. Może to być nieobecność opiekuna lub jego całkowita zamiana, pojawienie się nowego członka rodziny lub nowego zwierzęcia, zmiana w dotychczasowym sposobie żywienia, przeprowadzka czy nawet podróż. Naszego pupila mogą również stresować bodźce zewnętrzne.

Posłuchaj także:


- U zwierzęcia, w konsekwencji może się rozwinąć coś takiego jak wyuczona bezradność - tłumaczy behawiorystka. - Hałas nie będzie odbierany jako sygnał dźwiękowy, ale również jako sygnał bólowy. Później prowadzi to do tego, że zwierzę, gdy zbliża się wieczór, a wcześniej sobie skojarzy z wieczorem hałas i ból - zaczyna bać się wieczoru.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: dr Jagna Kudła (doktor nauk weterynaryjnych, behawiorystka)

Data emisji: 04.01.2021

Godz. emisji: 14.16

aw

Czytaj także

Jak działają domy tymczasowe dla zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 19:44
Dom tymczasowy to świetne rozwiązanie, by stworzyć zwierzakowi namiastkę prawdziwego domu, zanim trafi do tego docelowego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczur najlepszym przyjacielem człowieka? "To takie mniejsze psy"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 10:29
- Szczury to zwierzęta inteligentne, nie odbiegają pod tym względem od psów czy kotów. Przy tym są też bardzo niedoceniane - tłumaczy Magdalena Arbaszewska z Fundacji Animal LabRescue, Adopcje Zwierząt Laboratoryjnych.
rozwiń zwiń