Mewy i ich przepis na życiowy sukces

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 08:07
Mewy są tak głośne, że inne ptaki budują sobie gniazda w okolicy ich siedlisk - to gwarantuje bezpieczeństwo. Ich przepis na sukces jest prosty: chwycić w dziób wszystko, co chociaż trochę przypomina jedzenie i połknąć tak szybko, jak się da.
Audio
  • Sekrety mew - jak wygląda życie tych ptaków od kuchni? (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Yevhenii Kravchuk/Shutterstock.com

pixabay perkoz 1200.jpg
Perkoz - doskonały nurek, a czasem kosmita

Mewy chętnie gniazdują w pobliżu wody, czyli m.in. nad Wisłą. - W miastach radzą sobie też bez wody, jednak większość populacji to właśnie w niej poszukuje pożywienia, czyli różnych bezkręgowców - tłumaczył Tomasz Chodkiewicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Dlatego dostrzec je można także nad jeziorami innymi akwenami wodnymi. - Mewy miejskie radzą sobie wynajdując odpadki, które zostały po człowieku, albo żerując na wysypiskach śmieci - tłumaczył.

Mewy znane są także z tego, że "krzyczą". Są tak głośne, a jednocześnie żyją w dużych koloniach, że inne ptaki budują sobie gniazda w okolicy ich siedlisk, bo gwarantuje bezpieczeństwo. - Krzycząc komunikują się ze sobą, dają znać że gdzieś jest jedzenie lub też, że czai się wróg - mówił ekspert. 

pszczoły pszczoła ule 1200.jpg
ZOBACZ TAKŻE Bez pszczół nie byłoby nas >>>

A jakie znaczenie w ich życiu ma taniec? I czy to także ich przepis na sukces? O tym, i innych ciekawostkach związanych z tymi ptakami - w nagraniu rozmowy w nagraniu materiału reporterskiego.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 2.08.2019

Godzina emisji: 7.27, 8.24

kd

Czytaj także

Życie ptaków egzotycznych w wielkim mieście. "Dobrostan jest najważniejszy"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 10:54
Na ptaki patrzymy zupełnie inaczej niż jeszcze 10 lat temu. Amadyny wspaniałe, zeberki, mewki japońskie, słowiki chińskie, czy przeróżne papugi - obecnie stanowią one dla nas towarzyszy i przyjaciół, a nie wyłącznie "elementy hodowli". Jak o nie mądrze dbać? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łabędzie - pełen agresji symbol wierności

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 09:00
Łabędzie są symbolem wierności w bardzo dosłownym znaczeniu. 60 pocent łabędzich par przebywa ze sobą do końca swoich dni. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Perkoz - doskonały nurek, a czasem kosmita

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 09:30
Perkozy wydają odgłosy podobne do trąbienia. Jest to gatunek aktywny w dzień, ale podczas łączenia się w pary działa także nocą, szczególnie podczas pełni Księżyca. 
rozwiń zwiń