Dzik w mieście. Jak sobie radzić z takim "sąsiadem"?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 15:40
Od dłuższego czasu dziki są widziane w sąsiedztwie zabudowań ludzkich. - Z natury zwierzęta te nie są agresywne, jednak ich obecność może niepokoić. Ważne, żeby wiedzieć, jak się zachować, gdy je spotkamy  - mówi Małgorzata Bruczyńska, lekarz weterynarii.   
Dziki coraz częściej są spotykane nie tylko na łąkach i w lasach, ale także w miastach.
Dziki coraz częściej są spotykane nie tylko na łąkach i w lasach, ale także w miastach. Foto: Shutterstock

Przymusowa migracja

- Dziki wchodzą na tereny zurbanizowane z różnych powodów. Najczęściej po prostu szukają pokarmu, bo ich żywieniowy areał się zmniejsza - tłumaczy rozmówczyni Kacpra Kowalczyka. - Dziki z lasu przeganiają polujące wilki, a także myśliwi. Zwierzęta uciekają przed hukiem ich broni. 

Jak tłumaczy specjalistka, zwierzęta poszukują nowego miejsca do życia, wtedy gdy zabiera im się przestrzeń życiową. Żywiące się na co dzień żołędziami, pędrakami, buczyną, korzeniami i małymi ssakami dziki w miastach szukają śmietników i wysypisk śmieci. Czasami sami ludzie mają wpływ na ich bliską obecność - rozczulają się na widok warchlaczków i dają im jedzenie. 

Dzik nie jest agresywny, ale...

Dla mieszkańców okolic Warszawy dziki na ulicy nie są nowym widokiem. Dlatego eksperci podkreślają, jak ważne jest, by nie przywiązywać dzików do swojej obecności. Nie tworzyć rytuałów i nie dokarmiać.

- Dziki nie są agresywne. Z reguły nie atakują same, a bronią się w wyjątkowych przypadkach. Najczęściej jest to locha z młodymi, która instynktownie może potraktować człowieka jako zagrożenie - mówi specjalista. - Drugi przypadek to gdy się zaplącze w ogrodzenie i będziemy go osaczać, żeby pomóc. Dziki mogą też zaatakować, gdy są ranne. Cierpiąc, mogą potraktować człowieka jako agresora.

Spokój i rozwaga

Gdy spotkamy dzika na drodze, najlepiej zachować spokój. Nie należy go straszyć. Dzik ma kiepski wzrok, może nas nie zauważyć, a gdy będzie chciał lepiej zobaczyć, może podejść bliżej. - Nie należy go wtedy przeganiać. Ważne, żeby zwierzę nie czuło się zagrożone. Gdy widzimy dzika z daleka, możemy tupać i nieco głośniej rozmawiać - tak, żeby zwierzę wiedziało, że ktoś jest w pobliżu - radzi Małgorzata Bruczyńska. - Jak dzik będzie miał możliwość, to odejdzie i nie zaatakuje. Gdy spotkamy lochę z młodymi, najlepiej poczekać, aż sama odejdzie. Do rannych zwierząt w ogóle nie powinniśmy się zbliżać.  


Posłuchaj
08:09 Czwórka/Dajesz Radę - dziki 12.09.2022.mp3 W audycji radzimy, jak się zachować w przypadku spotkania z dzikiem (Dajesz Radę/Czwórka)

 

Ze względów bezpieczeństwa, jeśli zauważymy obecności dzików na danym terenie, należy informować odpowiednie służby. - Wszystko zależy od sytuacji. Jeżeli jest to incydentalne zdarzenie, możemy poinformować straż miejską o wizycie nieproszonego gościa - mówi weterynarz. - Jeżeli jednak obecność dzików wpisana jest w stały element krajobrazu, należy zwrócić się do starostwa, które zleci bezpieczne ich odławianie.


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziKacper Kowalczyk

Gość: Małgorzata Bruczyńska (Powiatowy Lekarz Weterynarii w Piasecznie)

Data emisji: 12.09.2022

Godz. emisji: 14.23

aw/kul

Czytaj także

Co zrobić, gdy na swojej drodze spotkasz wilka?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 17:57
Wilki widywane są rzadko, ale gdy tylko gdzieś ktoś je zauważy, to od razu pojawiają się ostrzeżenia i prowadzony jest monitoring tych zwierząt. W Czwórce sprawdziliśmy, jak należy się zachować podczas spotkania oko w oko z tym drapieżnikiem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwierzęta leśne na wakacyjnych szlakach

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2022 17:30
Letnie miesiące sprzyjają przechadzkom po lesie i w naturze. Dzikie zwierzęta z reguły nas unikają, jednak czasem może dojść do spotkania. Co należy zrobić, kiedy na swojej drodze spotkamy wilka, łosia lub niedźwiedzia?  
rozwiń zwiń