Regeneracja Puszczy Białowieskiej - co mają do niej dziki?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 17:10
Jak dowodzą poznańscy naukowcy, mniejsza populacja dzików ma wpływ na regenerację puszczy. Sprawdzamy, jak to się dzieje.
Puszcza Białowieska
Puszcza BiałowieskaFoto: shutterstock/Pulowers 1

Spadek populacji dzików wpływa na dynamikę regeneracji dębów w Puszczy Białowieskiej - przekonuje prof. Michał Bogdziewicz z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - W wyniku epidemii afrykańskiego pomoru świń mniej dzików zjada żołędzie, a tym samym dęby mogą samodzielnie radzić sobie z odnową, produkując więcej nasion podczas tak zwanych lat nasiennych.


Mniej dzików - więcej dębów

Jak wyjaśnia specjalista, dęby i przyroda puszczy zawsze się odnawiały, jednak uzależnione to było od aktywności jej mieszkańców. W związku z epidemią ASF wśród dzików zauważono, że niektórych gatunków przybywa. W tym dębów. - Dęby sobie radziły, jednak zmiana w zespołach "konsumentów", która nastąpiła, spowodowała, że dęby radzą sobie relatywnie lepiej w porównaniu do czasu poprzedniego - zauważa prof. Michał Bogdziewicz. - To nie jest tak, że obecność dzików na danym terenie powoduje, że pewne gatunki drzew nie mogą się odnawiać. To tak nie wygląda.

Im jednak mniej dzików, tym więcej drzew, a przynajmniej dębów. Dzieje się tak za sprawą żołędzi, których więcej zostaje na poszyciu. - Wiemy, że ta zmiana została spowodowana spadkiem liczebności dzików, bo w Białowieży były prowadzone długoletnie eksperymenty - tłumaczy. - Zespół badaczy porównywał pola, które były odgrodzone od dzików, i takie, które nie były. Porównując zmiany w regeneracji na tych dwóch polach, jesteśmy w stanie powiedzieć, co jest przyczyną tych zmian.

Zobacz także:

W badaniach udokumentowano zmiany w regeneracji dębów, jednak jak zaznacza specjalista, temat jest szerszy i dotyczy także innych gatunków drzew, które produkują nasiona. Te, które stanowią smakołyk dla dzików, mogą zyskać na odnawianiu, bo spożywanie ich nasion będzie mniejsze. Zagrożenie może jednak płynąć z innej strony. - W lesie jest wiele gatunków drzew, które są mniejsze i mogą one tracić do tych gatunków, którym nasion przybędzie - tłumaczy dr Michał Bogdziewicz. - Przyniesie to efekt w całym zespole leśnym. Jeszcze szukamy odpowiedzi, jaka to będzie skala.

Zauważyć trzeba, że ASF to duży problem dla fauny. W wyniku afrykańskiego pomoru świń w Europie dramatycznie spadła populacja dzików, w niektórych regionach nawet o 90 procent. Naukowcy zaznaczają, że konsekwencje ekologiczne zjawiska w dużej mierze wciąż są nieznane.


Posłuchaj
04:16 Czwórka/Stacja Kultura Puszcza Białowieska 23,03,2022.mp3 prof. Michał Bogdziewicz z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opowiada o regeneracji Puszczy Białowieskiej (Stacja Kultura/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotował: Szymon Jaworski

Data emisji: 23.03.2022

Godzina emisji: 12.23

aw

Czytaj także

Rośliny sposobem na walkę z mikroplastikiem?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 12:05
Na Wybrzeżu powstała prawdopodobnie pierwsza na świecie stacja oczyszczająca wodę z mikroplastiku. Spółka Gdańskie Wody wykorzystuje do tego rośliny, a ich wyniki dają nadzieję na poprawę sytuacji ekologicznej wód światowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czysta woda dla każdego. Czy młodzi naukowcy z Torunia w tym pomogą?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2022 17:05
Toruński zespół inżynierów Nanoseen opracował pierwszą na świecie technologię odsalania i oczyszczania wody, która nie wymaga zasilania energią. Ich rozwiązanie może być szansą na rozwiązanie kryzysu wodnego na świecie. 
rozwiń zwiń