Wielki powrót wilka. Przestał być gatunkiem zagrożonym?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 17:00
Populacja wilków w Polsce w ostatnich latach wzrosła i nasz kraj zamieszkuje dziś ponad tysiąc tych zwierząt. To niewątpliwy sukces osób zaangażowanych w ich ochronę. 
Audio
  • Kłopoty wilków - jakiej ochrony potrzebują te zwierzęta? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain/Reincarnation40

kameleonx 1200.jpg
Czy egzotyczne zwierzę w domu to dobry pomysł?

W latach 50. ubiegłego stulecia na terenie Polski płacono premię za zabicie wilka albo zniszczenie wilczego gniazda, co doprowadziło niemalże do bezwzględnej eksterminacji całego gatunku. Potem wilki objęto ścisłą ochroną, i zaczęło ich przybywać, co z kolei wzbudziło lęki w niektórych środowiskach. – To przesadzone obawy, nie ma na terenie naszego kraju incydentów z udziałem wilków, wyłączając jednorazowe przypadki ataków na zwierzęta hodowlane - mówił Maciej Szefczyk. Pojawiły się jednak głosy, że wilka trzeba ponownie wpisać na listę zwierząt łownych. Czy to dobry pomysł? A może wilki należy nadal chronić, bo jeszcze nie wszystko w tym zakresie zostało zrobione? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

szczęście na czterech łapach 1200.jpg
"Szczęście na czterech łapach". Pomagamy zwierzakom!

Jaka jest historia wilków i kiedy polowano na nie szczególnie zaciekle? Czym różni się gatunek "łowny" od gatunku "zwalczanego" i jak tropi się wilki, by badać ich populację? O tym mówił gość Czwórki. Zaś o ciałach obcych w organizmach naszych pupili mówił w cyklu "Poradnia dla zwierząt" dr Marcin Jankowski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W Radiowej Encyklopedii Zwierząt, czyli cyklu "Kacper i jego zwierzak" mówiliśmy też o psach, które ratują nam życie. Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej godziny audycji "Dajesz radę", 12.02.2018 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Goście: Maciej Szewczyk (doktorant Instytutu Genetyki i Biotechnologii UW, od lat zaangażowany w badania wilków)

Data emisji: 12.02.2018

Godzina emisji: 14.12 

kd/kk

Czytaj także

Niezwykły świat wilków, rysi i… bocianów

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 14:40
- Wilk, ryś, żbik to drapieżniki, które wzbudzają w nas największe emocje. Stronią od obecności człowieka, bo przez lata karczowaliśmy ich lasy, zabieraliśmy im siedliska, konkurowaliśmy z nimi o te same nisze ekologiczne - mówił Kacper Kowalczyk, dziennikarz i przyrodnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zimowe Ptakoliczenie. "Ptaki są wdzięcznym obiektem do obserwacji"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 15:26
- Mamy ogromny bum jeśli chodzi o zainteresowanie ornitologią, zainteresowanie przyrodą w ogóle - powiedziała w Czwórce Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szczęście na czterech łapach". Pomagamy zwierzakom!

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 16:36
- Obecnie w schronisku przebywa ok. 700 psów i 35 kotów. Zbliża się wiosna i trzeba spodziewać się, że tych zwierząt niebawem będzie znacznie więcej - mówiła Patrycja Jarosz, przedstawicielka Schroniska na Paluchu, z którym PolskieRadio.pl organizuje akcję "Szczęście na czterech łapach".
rozwiń zwiń