Sierść zwierzaka zimą. Jak o nie zadbać?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023 18:51
Brzydkie, zaniedbane, czy wręcz brudne futerko może być przyczyną wystąpienia przeróżnych chorób, bądź ich oznaką. - Sierść wymaga specjalnej pielęgnacji, bo stanowi barierę między zwierzęciem, a środowiskiem zewnętrznym - tłumaczyła Kinga Biernacka-Stefańska, groomer, prowadząca psi salon pielęgnacji dla psów.
Jak dbać o psią sierść?
Jak dbać o psią sierść?Foto: Shutterstock.com/BONDART PHOTOGRAPHY

Zimą warto zadbać o psie łapy. - Od najmłodszych lat uczmy psy, że warto czyścić nogi i "podwozie", czyli brzuszki. Wycieranie łap to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, jeśli chcemy mieć czysto w domu - podkreślała Sybilla Berwid-Wójtowicz. Ważnym etapem czyszczenia sierści naszych pupili jest wycinanie im sierści z łapek, spomiędzy "palców". - Usuwanie włosów między opuszkami ułatwia czyszczenie - przekonywała Kinga Biernacka-Stefańska. - U psów długowłosych dodatkowo mogą się tam tworzyć kołtuny, które powodują dyskomfort zwierzęcia. 

Kąpiele psów podzielić można na pielęgnacyjne i lecznicze. - Te pierwsze stosujemy, gdy zwierzak tego wymaga. Podczas kąpieli nie tylko usuwamy brud, ale także nawilżamy włosy, nadajemy im puszystość i sprężystość. Leczniczo - po konsultacji z lekarzem weterynarii, możemy zastosować odpowiednie szampony, płukanki, które mają rozwiązać problemy skórne - mówiła Kinga Biernacka-Stefańska.

Modne ostatnio są tzw. kąpiele w ozonie. - Dzięki nim skóra jest oczyszczona, dotleniona i wolna od bakterii. Sesja trwa nawet do pół godziny, ale w tym celu warto wybrać się do specjalisty - podkreślała gość Czwórki. - To zabieg polecany dla psów długowłosych, na przykład pomeranianów - wyliczała. 

Posłuchaj
21:50 groomer_PR4_AAC 2023_01_09-14-17-13.mp3 Jak dbać o sierść pupila? Mówią Sybilla Berwid-Wójtowicz i Kinga Biernacka-Stefańska (Dajesz radę/Czwórka) 

Podczas jesieni, zimy i wiosny szczególnie ważne jest regularne kąpanie psa. - Nie kupujmy kosmetyków dla ludzi, tylko zaopatrzmy się w produkty odpowiednie dla zwierząt. Zwierzęta mają inne pH skóry i inne potrzeby niż my - podkreślały specjalistki. Po skończonej kąpieli osuszamy psa. - Odpowiednia pielęgnacja sprawi też, że pies nie będzie gubił sierści i dzięki temu łatwiej będzie nam utrzymać czystość w domach - podkreślały. - Wyczesywanie sierści to sprawa indywidualna dla każdego zwierzęcia, podczas tej czynności ważne jest jednak, by nie naruszać struktury włosa - zaznaczały.

Sprawdź także:

W pielęgnacji ważna jest dieta. - Jeśli pojawiają się długotrwałe niedobory w organizmie zwierzęcia, zobaczymy to na skórze i w kondycji włosów. Objawy zewnętrzne to jednak ostateczność, która najczęściej świadczy o zaawansowaniu choroby - podkreślała Sybilla Berwid-Wójtowicz. Jak wyliczała, z badań wynika, że Polacy najczęściej karmią swoje psy odpowiednio zbilansowaną dietą. - Oprócz podstawowych składników mineralnych, czyli m.in. wapnia, brakuje przede wszystkim niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Znajdziemy je na przykład w olejach dobrej jakości - podkreślała ekspert. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziKacper Kowalczyk

Gość: Sybilla Berwid-Wójtowicz (specjalista żywienia klinicznego zwierząt), Kinga Biernacka-Stefańska (groomer, prowadząca psi salon pielęgnacji dla psów)

Data emisji: 09.01.2022

Godz. emisji: 14.25

kd

Czytaj także

Wakacje z pupilem. "Spraw, by dla niego lato też było frajdą"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 19:17
Niektórzy zabierają czworonogi na wakacje ze sobą, inni wolą zostawić pupila w domu, pod opieką bliskich lub zawożą swoich podopiecznych m.in. do specjalnego hotelu dla zwierząt. 
rozwiń zwiń