Nie taki język chiński straszny, jak go malują

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 19:50
- Zainteresowanie Chinami może mieć podłoże turystyczne, technologiczne albo kulturowe - uważa Piotr Chodak autor bloga "Chiny, to lubię". - To powoduje, że coraz więcej osób chce się uczyć języka chińskiego.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain/Sasint

Posłuchaj
15:01 [CZWORKA]Dajesz rady 8 październik 2020 chiny.mp3 Język chiński dla początkujących (Dajesz radę/Czwórka)

Więcej o historii Chin możemy dowiedzieć się z legendy o Mulan. Opowieść już dwukrotnie zekranizowała wytwórnia Walta Disneya. Premiera najnowszej wersji odbyła się w Polsce 27 marca 2020 roku. Akcja filmu toczy się 2 tysiące lat temu, podczas najazdu Hunów na Chiny. Główną bohaterką jest młoda dziewczyna o imieniu Mulan, która staje do walki w obronie cesarza w męskim przebraniu. - Chińczycy bardzo lubią swoje legendy i często się do nich odwołują. Czerpią wiedzę z mądrości ludowych i przekładają ją na swoje życie - opowiada gość Czwórki.

Disney's Mulan | Official Trailer / walt Disney Studio

Język chiński jest wyzwaniem dla mieszkańców Europy. Ale nie tylko. - Mimo to, w rankingu najtrudniejszych języków świata plasuje się niżej niż polski - podkreśla bloger. - W chińskim nie ma liter, są znaki, które trzeba zapamiętać. To, jak łączymy te znaki, decyduje o tym, jakie słowa powstają - tłumaczy.


Sprawdź także:

Zobacz
chińskie pierożki dim sum 663 F.jpg
Dim sum. Coś więcej niż pierożki na parze

Kolejna trudność to cztery tony. - Chiński jest językiem tonalnym. Sposób wymowy tych znaków, intonacja, to od nich zależy to, jakie słowo chcemy zaakcentować. W związku z tym na początku nauki możemy mieć problemy, żeby dogadać się z Chińczykami - dodaje rozmówca Ani Hardej.

Jest jeszcze kaligrafia. - W Chinach uchodzi ona za sztukę. Dzięki opanowaniu tej umiejętności, zwłaszcza przez osoby leworęczne, osiąga się lepszą orientację w przestrzeni i ma się szansę zostać świetnym architektem. Na co dzień jednak Chińczycy piszą tak, jak Polacy. Szybko i mało wyraźnie - podsumowuje.  

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziAnna Hardej

Gość: Piotr Chodak (blog "Chiny, to lubię")

Data emisji: 08.10.2020

Godz. emisji: 14.18

kul

Czytaj także

Co jadali królowie? "Jagiełło nie znosił jabłek, Jadwiga jadała słowiki"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 15:28
Władysław Jagiełło nie znosił jabłek. Uwielbiał za to gruszki, które uchodziły w średniowieczu - ze względu m.in. na swój kształt - za przysmak typowo kobiecy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Służące do wszystkiego. Dziewczyny bez prawa do własnego życia

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 09:50
Na początku XX wieku w Warszawie każda rodzina mieszczańska miała przynajmniej jedną służącą. Najliczniejszą grupę stanowiły "służące do wszystkiego", które w swojej książce opisała Joanna Kuciel-Frydryszak. 
rozwiń zwiń