Pani w XIX wieku - ówczesny menadżer

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 12:46
- XIX-wieczny dwór to małe przedsiębiorstwo. Niełatwo było nim zarządzać, a należało to do obowiązków pani, bo mąż zajmował się interesami - mówi Irena Kubiak.
Audio
  • Irena Kubiak opowiada o obowiązkach pani na XIX-wiecznym dworze (Zaklinacze czasu/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

- Na takim dworze działo się wszystko. Pani domu miała to na głowie. Wstawała wcześnie rano, piła kawę, zakładała tzw. suknię do pracy - wyjaśnia ekspertka. - Myślę, że przypominało to coś, co widzimy na zdjęciach Marii Skłodowskiej-Curie w jej laboratorium - dodaje.

Pani dworu odpowiedzialna była za wydanie wszystkich niezbędnych rzeczy, zarządzanie i decyzje dotyczące domu. - Z piekarni wydawała mąkę i drożdże. Decydowała, co będzie na obiad, jakie prace odbędą się w ogrodzie. Ona wszystkiego doglądała - wyjaśnia ekspertka. - Sama oczywiście nie kopała grządek, w kuchni też nie gotowała, ale doprawiała dania. Co ciekawe, nie karmiła też własnych dzieci. Maluchom wynajmowano mamki, które je karmiły do drugiego roku życia i sprawowały nad nimi opiekę - dodaje. 

Pani dworu była odpowiedzialna za domowe rachunki, korespondencję, często za nauczanie dzieci. Na wielu dworach tradycją było haftowanie. Przedpołudniem szyto tzw. rzeczy ordynarne - bieliznę, sukienki, ubrania dla dzieci. Po południu zaś, podczas tradycyjnego głośnego czytania, pani i dziewczynki haftowały lub oddawały się działalności dobroczynnej np. szyły koszulki do sierocińców.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej

Data emisji: 07.03.2020

Godzina emisji: 14.43

pj

Zobacz więcej na temat: kobieta Anna Hardej Czwórka
Czytaj także

"Polskie piękno". Moda - lustro kobiecej historii

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 17:14
- Wiek dwudziesty przyniósł rozluźnienie talii. Wiele zmieniła I wojna światowa, w trakcie kobiety której zaczęły przejmować wiele aktywnych ról społecznych. Niepraktyczne gorsety zaczęły odchodzić do lamusa - opowiadała Karolina Żebrowska, autorka książki "Polskie piękno".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Damy przeklęte". Jak polskie królowe sięgały po władzę?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 13:53
W średniowieczu kobiety nie były dobrze traktowane. Często nie zapisywano ich imion, a nawet dat urodzenia. Niejednokrotnie bywało, że król rządził dobrze, bo miał mądrą żonę, która mu w rządzeniu pomagała. Taką była Dobrawa, która nauczyła Mieszka manier i sztuki wojennej. Zdarzały się jednak księżne, które bez względu na losy państwa robiły wszystko, by utrzymać władzę.
rozwiń zwiń