Nie wrona, nie kruk i nie gawron. Czarnowron, czyli "trzy w jednym"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 11:36
Czarnowrony to rzadkie ptaki, które spotkać można głównie w zachodniej części Polski. Nie jest wroną, nie jest też krukiem, ani gawronem, choć wszystkie te trzy gatunki przypomina.
Czarnowron
CzarnowronFoto: Pixabay.com

grubodziób shutterstock 1200.jpg
Grubodziób - jak to jest być "między papugą a tukanem"?

Czarnowron jest z rodziny krukowatych i podobnie jak jego kuzyni ma charakterystyczny sposób śpiewania. - To taki skrzek. Pod względem wydawanych dźwięków ciężko jest odróżnić czarnowrona od wrony - opowiadał Bartek Popczyński, edukator leśny.

Czytaj także:

Posłuchaj
05:31 2020_10_09-07-25-06_PR4_NDT.mp3 Co wiemy o czarnowronach? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka) 

Słowik ptak 1200.jpg
Słowiki - który z nich śpiewa najpiękniej?

To ptaki, które zdaniem eksperta "całkiem nieźle radzą sobie w miastach". Choć - z powodu ich czarnego upierzenia - ludzie nie traktują ich przyjaźnie. - Kierujemy się stereotypami, a to wymysły, które nie są potwierdzone wiedzą przyrodniczą. Jeśli przyjrzymy się życiu czarnowronów, to podobnie jak inne krukowate, są one bardzo sympatyczne, pokojowo nastawione, a do tego niezwykle inteligentne. Potrafią na przykład wytwarzać narzędzia i bawić się ze sobą - tłumaczył rozmówca Czwórki.

Czytaj także:

Czarnowrony to ptaki bardzo wierne. - Potrafią przez kilka lat, albo nawet całe życie tworzyć jedną parę. Są pewnym symbolem wierności wśród ptaków - tłumaczył Bartek Popczyński. - Potrafią ze sobą rozmawiać, bo jak większość krukowatych są gadatliwe. Przekazują sobie wzajemnie informacje, potrafią działać w grupie - wymieniał ekspert. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Data emisji: 09.10.2020

Godzina emisji: 7.26, 8.22

kd

Czytaj także

Jemiołuszka. Ptak-podróżnik z punkową filozofią życia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 09:26
- Jemiołuszka jest ptakiem, który - zamiast uciekać z Polski - przylatuje do nas na zimę, m.in. w poszukiwaniu jedzenia. - Polska jest dla jemiołuszek takim "ciepłym krajem" - mówi Marcin Siuchno.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problemy grubodzioba, czyli jak to jest być "między papugą a tukanem"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 12:03
Dla niego każdy twardy orzech do zgryzienia to właściwie pestka. Jego dziób jest bowiem bardzo, bardzo silny. Przez charakterystyczny wygląd grubodzioby bywają mylone z papugami albo... tukanami. 
rozwiń zwiń