Co powinieneś wiedzieć, zanim przygarniesz kota?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 17:00
Ponad 6,5 miliona kotów towarzyszy Polakom w życiu codziennym. To niezwykle inteligentne, ale też bardzo wymagające zwierzę. 
Koty są świetnymi terapeutami
Koty są świetnymi terapeutami Foto: pixabay.com

Zobacz
kotki koty 1200 pixabay.jpg
Nie są złośliwe i lubią towarzystwo. Cała prawda o kotach

Kot potrzebuje intymności

- Zanim przyjmiemy do domu kota, musimy się do tego odpowiednio przygotować. Podstawowe akcesoria to: kuweta, żwirek oraz miski do picia i do jedzenia - wymienia weterynarz Dorota Będkowska. - Kuweta musi być odpowiedniej wielkości, czyli 1,5 długości kota. Nie polecam kuwet zakrytych, bo kot powinien w niej czuć się swobodnie. Ważne jest też jej umieszczenie - kot, jak człowiek, potrzebuje odrobiny intymności.

Posłuchaj
18:43 CZWORKA Dajesz rade - kot 17.02.2021.mp3 Kot w domu - jak o niego zadbać? (Dajesz radę/Czwórka) 

Kot ma węch dużo bardziej czuły niż człowiek. Żwirek o zapachu lawendy czy róży jest wymysłem naszym, a nie zwierzęcia Dorota Będkowska

Duża miska potrzebna od zaraz

Jeśli chodzi o wybór żwirku, gość Czwórki wskazuje na ten najdrobniejszy, który przypomina piasek i koniecznie bezzapachowy. - Jeśli chodzi o miski, najlepsze są szklane bądź porcelanowe. Płaskie, ale szerokie, żeby przy jedzeniu czy piciu u kota nie zginały się wąsy, czyli wibrysy, bo to dla niego duży dyskomfort - zaznacza weterynarz.

Sprawdź także:

Kotu potrzebny będzie też drapak. Stabilny i wysoki, żeby zwierzę mogło się na nim porządnie wyciągnąć Dorota Będkowska

Bezwzględny mięsożerca

Jedyne mleko niezbędne w żywieniu kota to mleko pochodzące od matki. W dorosłym życiu koty przestają tolerować laktozę, więc powinna ona zniknąć z ich diety. - Koty są bezwzględnymi mięsożercami - podkreśla Dorota Będkowska. - Muszą jeść mięso albo odpowiedniej jakości karmę z mięsem. Nie jestem zwolennikiem suchej karmy, karmy mokre lub półwilgotne są bardziej zbliżone do preferencji kulinarnych kota - dodaje. 

Te zwierzęta kochają towarzystwo i źle czują się same. Dlatego zachęcam, by brać od razu dwa koty Dorota Będkowska

Nie jeden, tylko dwa

W 2020 roku wzrosła liczba właścicieli kotów, którzy zdecydowali się na ten krok m.in. ze względu na pandemię. - Proszę jednak pamiętać o tym, że prawdopodobnie kiedyś będziemy musieli wrócić do pracy i rzadziej będziemy w domu. Dlatego warto rozważyć, czy nie przygarnąć od razu dwóch kotów. Pracy będzie tyle samo, ale jeden może za nami tęsknić, w towarzystwie będzie mu dużo raźniej - podpowiada rozmówczyni Marty Hoppe.

Zobacz
pies kot 1200.jpg
Jak pies z kotem. Za co pokochaliśmy te zwierzęta?

17 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota. Święto, które narodziło się we Włoszech i przywędrowało do nas już 15 lat temu, ma podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziMarta Hoppe

Gość: Dorota Będkowska (weterynarz)

Data emisji: 17.02.2021

Godz. emisji: 14.09

kul

Czytaj także

Kot, który cię kocha, mówi językiem przeznaczonym specjalnie dla ciebie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 14:12
Koty milczą i chadzają własnymi drogami? To krzywdzące stereotypy. Koty wysyłają nam wiele sygnałów, które wykształciły specjalnie w celu porozumiewania się z ludźmi. Dodatkowo - każdy kot miauczy inaczej, by rozumiał go jego człowiek. Warto więc nauczyć się słuchać tych zwierząt.
rozwiń zwiń