Wszystko, co zawsze chciałeś wiedzieć o jeżach

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 06:15
Dokąd tupta nocą jeż i czy rzeczywiście chętnie zabiera ze sobą jabłko? Dlaczego jeże zwijają się kulki i czy ich kolce mogą być groźne dla człowieka? Obalamy mity o tych sympatycznych zwierzakach. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Tamara83/Shutterstock.com

jeleń free 1200.jpg
Jelenie idą w konkury - dla nich właśnie zaczyna się wiosna

W bajkach jeże spacerują z jabłkami przyczepionymi do kolców, tymczasem to sytuacja w rzeczywistości mało prawdopodobna. - Jeże nie jedzą jabłek, bo to drapieżniki. Ich pokarm stanowią dżdżownice, owady, małe myszy, a nawet jaja ptaków - wymieniał Michał Wojciszkiewicz z Nadleśnictwa Żołędowo.

Posłuchaj
08:34 2020_10_23-06-19-38_PR4_NDT.mp3 Obalamy mity dotyczące jeży - co jedzą i dokąd wybierają się nocą te zwierzęta? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka) 

shutterstock bocian czarny 1200.jpg
Bocian czarny - nieśmiały kuzyn białej legendy

Kolejny mit dotyczący jeży związany jest z tym, że "tupią nocą". - Rzeczywiście jeże przebierają nóżkami dość szybko, ale raczej nie tupią. Spotykamy je jednak po zmroku, bo wówczas żerują, przemierzając przy tym dość duże odległości - wymieniał ekspert. - Nie są zwinne, jednak, choć mają krótkie łapki, potrafią szybko się przemieszczać. 

Czytaj także:

shutterstock borsuk 1200.jpg
Borsuk - największy pedant wśród zwierząt?

Możemy dostrzec je zarówno w lasach, jak i w miejskich parkach, zagajnikach, czy nawet na ulicach. Wszędzie tam, gdzie zwierzęta te znaleźć mogą schronienie i pokarm. - Nieszczęściem dla jeży są samochody. Kiedy się boją, nieruchomieją i zawijają się w kulkę, przez co często giną pod kołami - mówił gość Czwórki. Jak podkreślał, jeże są naszymi przyjaciółmi. - To sprzymierzeńcy, bo zjadają szkodniki - mówił Michał Wojciszkiewiecz. - Jeże są ciekawskie, jednak nie mają dobrego wzroku. Dysponują za to świetnym węchem i w ten sposób poszukują pożywienia - tłumaczył. 

Czytaj także:

Jeże nie są groźne dla ludzi, choć oczywiście lepiej ich nie głaskać. - Dorosły jeż potrafi mieć nawet 5 tysięcy kolców. U młodych osobników są one białe, potem brązowieją. To po prostu włosy przekształcone w broń - mówił Michał Wojciszkiewicz. - Choć nie zagrażają ludziom, nie polecam hodowania jeży. Pamiętajmy, że to dzikie zwierzęta, które cenią sobie wolność. Warto im jednak pomagać.

ZOBACZ WIĘCEJ Jak każdy z nas może pomóc jeżom jesienią i zimą? 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotowała: Anna Hardej

Data emisji: 23.10.2020

Godzina emisji: 6.20, 7.26, 8.22

kd

Czytaj także

Jak przygotować samochód do zimy?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 18:21
To wbrew pozorom wcale nie jest błahy problem. Nawet opony zimowe w Polsce zmienia się dużo później niż na całym świecie. Zdaniem gościa Czwórki, czekanie na śnieg, to duży błąd.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piskliwiec - spotkanie z niezwykłym ptakiem

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 11:31
Spotkamy się z brązowym ptakiem o białym brzuszku - piskliwcem. Jego nazwa wzięła się od charakterystycznego, nietypowego dźwięku, jaki wydaje.
rozwiń zwiń