Kot, który cię kocha, mówi językiem przeznaczonym specjalnie dla ciebie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 14:12
Koty milczą i chadzają własnymi drogami? To krzywdzące stereotypy. Koty wysyłają nam wiele sygnałów, które wykształciły specjalnie w celu porozumiewania się z ludźmi. Dodatkowo - każdy kot miauczy inaczej, by rozumiał go jego człowiek. Warto więc nauczyć się słuchać tych zwierząt.
Kotek
KotekFoto: medveda/Shutterstock.com

pies_kot_shutter_1200.jpg
Jak pies z kotem. Za co pokochaliśmy te zwierzęta?

- Koty mają bardzo dużo do powiedzenia, nie tylko innym przedstawicielom swojego gatunku, ale także ludziom - mówiła Julia Galia, zoopsycholog i behawiorystka kotów. - Komunikują poprzez miauczenie i wysyłanie innych sygnałów dźwiękowych, ale ciekawe jest też to, co dzieje się z ich ciałem. Postawa, uszy - wszystko to jest warte dostrzeżenia, gdy usiłujemy zrozumieć kota - tłumaczyła ekspert.

Posłuchaj
04:41 Czwórka/Stacja Nauka mowa kotów 08.01.2021.mp3 Jak zrozumieć mowę kotów? (Stacja Nauka/Czwórka) 

grubodziób shutterstock 1200.jpg
Grubodziób, czyli jak to jest być "między papugą a tukanem"

Koty wydają wiele dźwięków przypominających odgłosy ludzkie, na przykład płacz dziecka. - Przez lata udomowienia dostrzegły, że ludzie reagują na takie wysokie dźwięki, więc nauczyły się je wydawać. Innym kotom wysyłane są odgłosy typu: pochrapywanie, gwizdanie, parskanie, warczenie czy syczenie - tłumaczyła Julia Galia. Koty komunikują się z nami także przy pomocy ciała. - Jeśli nie chcą być głaskane, zanim "pacną" nas łapą, przez ich ciało przebiega delikatna fala napięcia. To charakterystyczne zachowanie komunikacyjne - mówiła ekspert. 

Czytaj także:

Warto obserwować głowę kota. - Sprawdzamy, w jakiej pozycji są wąsy, czy pochylone są uszy, a źrenice mocno rozszerzone. Już sam fakt odwracania wzroku, całej głowy, albo odchodzenia, gdy zbliża się człowiek, jest bardzo istotny - mówiła Julia Galia. Jak podkreślała, koty, jak wiele innych gatunków zwierząt, "chcą przede wszystkim spokoju". - Nauczyły się więc pokazywać nam, gdzie powinniśmy zachowywać granicę, by czuły się bezpiecznie. Granice te często przekraczamy, głaszcząc czy przytulając zwierzęta - mówiła ekspert. 

Czytaj także:

Sygnały możemy odczytać także z kocich ogonów. - Podobnie jak nie każde merdanie u psa jest oznaką radości, u kotów szybkie machanie, merdanie, położenie na podłodze bądź uderzanie o nią, to także sygnały, które świadczą o zdenerwowaniu lub potrzebie dystansu. Ogon ustawiony w górę z charakterystycznym "znakiem zapytania" oznacza, że kot eksploruje teren i jest raczej spokojny - mówiła Julia Galia.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 08.01.2020

Godzina emisji: 12.34

kd

Czytaj także

Koronawirus u psów i kotów. "Nie przenosi się na ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 13:32
W związku z pandemią koronawirusa pojawia się coraz więcej fake newsów. Jeden z nich dotyczy możliwości zakażenia wirusem, przenoszonym przez psy czy koty. Czy od zwierząt można "przejąć" chorobę, albo czy to działa w dwie strony? To sprawdziliśmy w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Które koty chodzą własnymi drogami?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 13:57
Mówi się, że koty to samotnicy i indywidualiści. Czy każdy kot taki jest? Czy każdy wydeptuje własne ścieżki?
rozwiń zwiń