"Dobra dieta i dużo ruchu". Jak zapewnić zdrowie ptakom i gadom wiosną?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 16:02
Opiekunowie gadów i ptaków obserwują u swoich podopiecznych problemy z układem rozrodczym zwłaszcza w okresie wiosennym, gdy w naturze zbliża się czas godów. - By ich uniknąć, warto zapewnić zwierzętom odpowiednią dietę i dużo ruchu - mówiła dr Ines Szotowska, lekarz weterynarii.
Papugi mogą nauczyć się mowy ludzkiej, ale na pewno nie powinny mieć ludzkiej diety
Papugi mogą nauczyć się mowy ludzkiej, ale na pewno nie powinny mieć "ludzkiej" dietyFoto: sergey causelove/shutterstock

Czas wiosenny to w naturze sezon znoszenia jaj. W tym okresie opiekunowie gadów i ptaków obserwują u swoich podopiecznych problemy z układem rozrodczym, a przejawia się to m.in. brakiem apetytu. - Może chodzić o zastój jaja w jajowodzie lub kloace. W każdym z tych przypadków zwierzęta cierpią. Jeśli widzimy, że zwierzę jest ospałe, osowiałe, a w przypadku samic jaszczurek czy żółwi obrys brzucha jest powiększony, to może być oznaka tego, że nasz pupil chce znosić jaja. To może się wiązać z wieloma przykrymi konsekwencjami, a nawet koniecznością szybkiej interwencji chirurgicznej i kastracją - mówił Kacper Kowalczyk, dziennikarz Czwórki, na co dzień lekarz weterynarii. - Jeśli nie zoperujemy zwierzęcia, może ono po prostu się zagłodzić. 

W niektórych przypadkach problemy ze składaniem jaj mają też ptaki. - U papużek falistych stroną dominującą, bardziej zaczepną, są samice. Kiedy jest to zbyt nadmierne i dochodzi do starć czy sprzeczek, może skutkować obrażeniami fizycznymi. W przypadku tych ptaków objawy choroby pojawiają się dopiero, gdy stan jest bardzo zły, zaawansowany i mamy mało czasu na reakcję - tłumaczyła dr Ines Szotowska, lekarz weterynarii. - Im mniejsze ptaki, tym zabieg jest trudniejszy, więc w praktyce po prostu nie daje się uratować małego pacjenta. 

Problemy z rozrodem papug wynikać mogą także z niewłaściwej diety. - Karma ze sklepu, czyli gotowa mieszanka ziaren, z reguły zawiera zbyt dużą ilość tłuszczy, za dużo kalorii. Do tego niewielka klatka i brak możliwości swobodnego latania prowadzą do otyłości. Ptaki jedzą i nie ćwiczą, a w konsekwencji tyją - wyliczała ekspert. - Nadwaga, podobnie jak w przypadku ludzi, powoduje problemy z układem krążenia czy wątrobą. 

Czytaj także:

- Papugom należy zapewnić dietę zawierającą odpowiednią ilość tłuszczy, zależy ona od gatunku. Ary wymagają więcej tłuszczu, ale nimfy czy amazonki nie będą ich już tyle jadły - przekonywała Joanna Karocka, behawiorysta i doradca w sprawach papug. - Należy też zadbać o witaminy i składniki mineralne. Dieta powinna być dobrana do ilości ruchu zwierzęcia. Jeśli ptaki będą przejedzone, nie będą chciały latać. 

Posłuchaj
16:25 czwórka zwierzętaPR4_AAC 2023_02_27-14-12-18.mp3 Jak uniknąć problemów zdrowotnych w przypadku ptaków i gadów? (Dajesz radę/Czwórka) 

Sprawdź także:

Problemy rozrodcze w wyniku niewłaściwej diety mają także żółwie. - W Polsce występuje kilkanaście gatunków żółwi, choć pierwotnie był tylko jeden. Niewielu właścicieli tych zwierząt dokłada odpowiednich starań, by przed zakupem uzyskać rzetelne informacje na ich temat. Dodatkowo sprzedawcy zachęcają konsumentów do kupna, przekazując nieprawdziwe dane, na przykład, że zwierzę urośnie tylko o kilka centymetrów i 80-litrowe akwarium mu wystarczy - mówił Bartłomiej Gorzkowski z Fundacji Epicrates. Jak wyliczał Kacper Kowalczyk, żółwie to skomplikowane zwierzęta, którym należy zapewnić doskonałe, inne w przypadku każdego z gatunków, warunki bytowania. - By dobrze się rozwijały i nie cierpiały na przeróżne problemy ze zdrowiem - podkreślał dziennikarz Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: dr Ines Szotowska (lekarz weterynarii), Joanna Karocka (behawiorystka i doradca w sprawach papug), Bartłomiej Gorzkowski (Fundacja Epicrates)

Data emisji: 27.02.2023

Godzina emisji: 14.19

kd

Czytaj także

Wakacje z pupilem. "Spraw, by dla niego lato też było frajdą"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 19:17
Niektórzy zabierają czworonogi na wakacje ze sobą, inni wolą zostawić pupila w domu, pod opieką bliskich lub zawożą swoich podopiecznych m.in. do specjalnego hotelu dla zwierząt. 
rozwiń zwiń