Hossa czy bessa stulecia. Dlaczego uwielbiamy skrajne scenariusze?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 15:55
- Jesteśmy przebodźcowani i potrzebujemy skrajnych emocji. Chcemy zarabiać dużo i szybko, tymczasem na giełdzie liczy się cierpliwość i analiza danych, dosłownie patrzenie "jak schnie farba". Ale to nie jest atrakcyjne dla młodego człowieka - mówił bloger finansowy Tomasz Jaroszek. 
W okresach wysokiego poziomu niepewności giełdy akcji szczególnie negatywnie wpływają na giełdy towarowe
W okresach wysokiego poziomu niepewności giełdy akcji szczególnie negatywnie wpływają na giełdy towaroweFoto: Shutterstock/Rawpixel.com

Wielka pokoleniowa hossa i bessa stulecia to dwie skrajnie różne sytuacje. Oba tematy budzą ogromne emocje: dzięki tej pierwszej Polska będzie krajem mlekiem i miodem płynącym, druga - to czarna wizja końca świata. - Zdiagnozowałem wśród polskich inwestorów, którzy korzystają z mediów społecznościowych i potrafią ze sobą burzliwie dyskutować - zwłaszcza jeśli robią to anonimowo - dwie dominujące, bardzo skrajne narracje. Jeśli, jako odbiorcy, wpadniemy w bańkę jednej z nich, już tam pozostaniemy - mówił bloger finansowy Tomasz Jaroszek. - Dzisiejsze algorytmy to uwielbiają, więc jeśli jesteśmy optymistami, zaczniemy czytać tylko o tym, jak będzie cudownie, przegapimy argumenty drugiej strony. 

Jak podkreślał, warto wyciągać wnioski z sytuacji, które już widzieliśmy. - Chyba trochę nie dostrzegamy tego, jak niesamowite sytuacje na rynku finansowym już przeżyliśmy. Cały czas sięgamy po potencjalnie skrajne scenariusze w przyszłości. Natomiast w ostatnich trzech latach mieliśmy wręcz zbiegowisko "czarnych łabędzi". To były wydarzenia bez precedensu: wybuch wojny czy pandemii to sytuacje, o których będziemy opowiadać wnukom. Przegapiliśmy też ogromną hossę w Stanach Zjednoczonych. Trwała niemal dekadę i właściwie przed chwilą się zakończyła. Musimy oddalić obiektyw naszego patrzenia i ogólnie spojrzeć, w którym miejscu na osi czasu się znajdujemy. 

W Polsce, jak przekonywał ekspert, hossy od lat nie było. - Fani kryptowalut mają na koncie takie doświadczenie, ale jeśli ktoś nie jest fanem kryptowalut, to raczej takich przeżyć nie miał - mówił Piotr Jaroszek. Jednak tzw. wielka hossa pokoleniowa, zdaniem wielu, wciąż nadciąga. - Coś takiego miało miejsce około 2006 roku, wcześniej na początku "dzikiego kapitalizmu". Potem wiele rynków szło do góry, a nasz pozostawał troszkę z boku. Gdzieś po drodze ukuło się takie pełne tęsknoty powiedzenie, że hossa nas wciąż czeka - opowiadał. - Żeby jednak hossa trwała dość długo, musi przyciągać nowych użytkowników i trwać wiele tygodni, kwartały wzrostu. Potrzebujemy po prostu solidnego trendu wzrostowego - zaznaczał. 

Posłuchaj
14:54 finanse_PR4_AAC 2023_06_01-14-14-30.mp3 Czym są wielka pokoleniowa hossa czy bessa stulecia? Mówi Piotr Jaroszek (Dajesz radę/Czwórka)

Z drugiej strony - pojawia się czarny scenariusz, dotyczący bessy stulecia. - To działania opierające się na naszym strachu. Boimy się negatywnych wizji i chętnie o nich czytamy. To granie na prostych emocjach. W ostatnich kilkudziesięciu latach w rzeczywistości nie było banków centralnych, które mogłyby wpływać na sytuację. Dziś takie narzędzia są - mówił ekspert. - Nikt nie chce doprowadzać do ekstremalnie złych scenariuszy. Widzieliśmy upadające mniejsze banki w USA i tam od razu interweniowano. To lepsze niż powtórka z 2008 roku. Wizje, że kryzysy mogą się więc powtórzyć, są bardzo silnym motywatorem - opowiadał. 

Zobacz także:

Jak podkreślał, współcześnie jesteśmy atakowani coraz mocniejszym przekazem, coraz bardziej skrajnymi wizjami. - Samo zarabianie, oszczędzanie i inwestowanie nie jest atrakcyjne dla młodego człowieka. On chce mieć od razu dużo pieniędzy, emocje, wizje, że rynki będą zaraz bardzo szybko rosły - podkreślał ekspert. - Tak jak w rozrywce potrzebujemy coraz więcej bodźców, tak samo na giełdzie. To proste psychologiczne mechanizmy, a kluczem do tego, by odnosić sukcesy, jest - wręcz przeciwnie - cierpliwość. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Kulik 

Gość: Tomasz Jaroszek (bloger finansowy, autor projektu telewizyjnego Doradca.TV)

Data emisji: 01.06.2023

Godzina emisji: 14.13

kd

Czytaj także

Czym jest procent składany i jak się go wylicza?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 17:20
- Procent składany jest prostą i na pozór tylko intuicyjną zależnością matematyczną, która sprawia, że w miarę upływu czasu to, co mamy i co staramy się pomnożyć, coraz szybciej się powiększa - mówi w Czwórce Przemysław Gerszman z Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.
rozwiń zwiń