Atak na Ukrainę a jego konsekwencje dla rynków finansowych

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 18:25
Wojna na Ukrainie wpływa na nas wszystkich. Niestety dotyczy też gospodarki światowej i rynków finansowych. Jak na pieniądze świata działa rosyjska agresja?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/hywards

Z terenów Ukrainy docierają do nas tragiczne i smutne wiadomości. Ta sytuacja wpływa na wiele aspektów naszego życia, również finansowy. Eksperci z XTB podjęli się wstępnej, pierwszej analizy konsekwencji tej wojny dla gospodarki i rynków finansowych. 

Przed wojną 

- Już dużo się wydarzyło, ale dużo jest wciąż niewiadomych. Towarzyszy nam niepewność, jakie będą długoterminowe skutki tej rosyjskiej agresji - mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - Trzeba mieć świadomość, w jakim punkcie byliśmy przed rozpoczęciem tego koszmaru - dodaje i przypomina, że ostatnie lata szalejącej pandemii również wpłynęły na gospodarkę. - Ostatnio liderzy światowi komunikowali, że jest lepiej, że gospodarka się ożywia. Jednak przez dwa lata gospodarka była agresywnie stymulowana przez niskie stopy procentowe, duże wydatki rządowe. Nie dotyczyło to tylko Polski, to sytuacja globalna - dodaje. - Efektem tego jest wzrost inflacji, z którym mamy do czynienia. 

Liderzy światowi mieli świadomość, że nie można w nieskończoność stymulować gospodarki. Tuż przed agresją Rosji na Ukrainę obserwowaliśmy podwyżki stóp procentowych, zapowiedzi kolejnych podwyżek, zmiany polityki gospodarczej. - Na to nałożyła się wojna na Ukrainie. A z nią duża presja inflacyjna wynikającą z ograniczeń, z niepewności - podkreśla ekspert. 

Presja inflacyjna

Głównym czynnikiem, który wpływa na presję inflacyjną, jest cena ropy, ale zdaniem eksperta drożeć będzie wiele innych rzeczy np. surowce. Z pewnością droższa będzie logistyka. Pojawią się zakłócenia w obrocie gospodarczym, wywołane przez sankcje nałożone na Rosję. 

Rosyjski rubel szoruje po dnie, spółki rosyjskie tracą na wartości, indeksy świecą się na czerwono. - Sankcje jak na razie działają, oddziałują na to, co dzieje się w Rosji - ocenia gość Czwórki. - Okazały się istotne. One będą mieć coraz bardziej druzgoczący wpływ na gospodarkę Rosji - dodaje. - Dzisiaj widzimy tego konsekwencje na rynku walut i w handlu rosyjskimi aktywami. 


Posłuchaj
12:21 czwórka dajesz radę 03.03.2022.mp3 Jakie będą finansowe i gospodarcze konsekwencje rosyjskiej inwazji na Ukrainę? (Dajesz radę/Czwórka)

 

Surowce energetyczne to wyzwanie

Globalnym wyzwaniem jest ograniczenie wpływów Rosji z surowców energetycznych. - To będzie najtrudniej zrobić w krótkim okresie - ocenia dr Przemysław Kwiecień. - Potrzeba tu dużo siły politycznej i dyscypliny. Dziś wprowadzono liczne gospodarcze sankcje, zamrożono SWIFT, ale handel surowcami energetycznymi się odbywa, bo dla obydwu stron ma znaczenie strategiczne - ocenia.

Zobacz także:

Problem z inflacją 

Dr Przemysław Kwiecień zauważa, że presja inflacyjna wpływa na cały świat, a wojna na Ukrainie zwiększa ją i wydłuża. - W Europie problemów jest więcej np. wspomniany problem energetyczny. Stany Zjednoczone go nie mają - wyjaśnia ekspert. - Dziś trzeba podjąć decyzje, czy walczyć z inflacją podnosząc stopy procentowe i przyjąć ryzyko recesji, czy nie walczyć z nią i ryzykować, że wymknie się spod kontroli. To duży problem. Dlatego też kraje zachodnie nie spieszyły się do nałożenia dużych sankcji na Rosję - dodaje. 

Według analiz, w strefie euro, w lutym, inflacja była większa niż przewidywano. W USA jest najwyższa od 40 lat. - Mówi się, że banki centralne mają dziś duży ból głowy. Inflacja w krajach rozwiniętych jest dużo powyżej celów banków - przypomina gość Mateusza Kulika. - U nas powyżej 9 procent, a cel inflacyjny to 2,5 procent. W USA cel to 2 procent, a inflacja to 7,5 procent - dodaje. - Trzeba było szybko zadziałać, by inflacja zaczęła wracać do celu. Takie też były plany, ale doszło do rosyjskiej agresji. Dziś to nie są łatwe decyzje. To duże wyzwania dla rynków - dodaje. 

*** 

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: dr Przemysław Kwiecień (główny ekonomista XTB)

Data emisji: 03.03.2022

Godzina emisji: 14.11

pj

Czytaj także

Karty kredytowe - co trzeba o nich wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 19:40
Istnieje kilka rodzajów kart kredytowych - różnią się od siebie możliwościami, specyfiką działania, a także wysokością limitu pieniężnego. Tego typu karty często są mylone z debetowymi, z których korzysta większość właścicieli kont bankowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stopy procentowe - co powinieneś wiedzieć, by nie dać się inflacji?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 17:35
- To pojęcie dotyczy każdego z nas, choć podnoszenie stóp procentowych najbardziej wpływa na wysokość rat osób, które zaciągnęły kredyty długoterminowe, na przykład hipoteczne - tłumaczył w rozmowie z Czwórką ekonomista Marek Zuber.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psychologia w ekonomii - jak zmieniać nawyki?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 16:45
Podwyższenie stóp procentowych oznacza wyższe kredyty. Rosną też ceny w sklepach. Dla wielu z nas może to oznaczać, że trzeba będzie nieco zweryfikować swoje finanse i wydatki. Jednak jak się do tego zabrać? Tu mogą pomóc elementy ekonomii behawioralnej.
rozwiń zwiń