Tajemnice kryptowalut. Nie tylko Bitcoin

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 10:45
Kryptowaluty to wciąż temat zagadka dla wielu z nas. Tymczasem najpopularniejsza z nich wciąż rośnie w siłę i warto w nią inwestować.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay
zakupy_shutter_1200_Syda Productions.jpg
Czy nauczyliśmy się podejmować odpowiedzialne decyzje konsumenckie?

W sobotę cena Bitcoina przebiła rekordowy poziom i osiągnęła w szczytowym momencie 61 tysięcy dolarów. Co oznacza, że za 1 bitcoina można sobie kupić kawalerkę. Kuba Marcinowicz przypomina jednak, że kryptowaluty są poza kontrolą banków centralnych, co daje pole do nadużyć. 


Posłuchaj
07:43 czwórka top 15.03.2021.mp3 O kryptowalutach opowiada Jacek Kubiak, ekspert bitcan.pl (Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)

 

Kryptowalut jest coraz więcej, ale w walce o popularność zdecydowanie wygrywa bitcoin. 
- Dziś szacuje się, że bitcoin, adopcja bitcoina, wynosi 1-2 procent populacji. To oznacza, że stosunkowo niewiele osób wie o nim, niewiele osób go używa, niewiele osób zdaje sobie sprawę z jego wartości - mówi Jacek Kubiak, ekspert bitcan.pl. - Bitcoinami można płacić każdemu, kto chce je przyjąć, dziś to stosunkowo niewiele punktów np. w porównaniu do dolara - dodaje. 

Dla nas najważniejsze jest to, że liczba punktów i osób korzystających z bitcoina rośnie. Coraz więcej osób chce go używać, widzi jego wartość Jacek Kubiak

Tylko w 2020 roku wartość bitcoina wzrosła ponad czterokrotnie. 1 bitcoin to ponad 215 tysięcy złotych - czyli trzydziestokrotnie więcej niż uncja złota. - Technologicznie w bitcoina wbudowany jest fakt, że jeśli będzie go używała coraz większa liczba osób, to jego wartość będzie rosła - wyjaśnia. - W przeciwieństwie do walut typu dolar, złoty czy innych walut narodowych bitcoina nie da się dodrukować, on ma swoją stałą wartość, nigdy go nie będzie więcej - zawsze 21 milionów - podkreśla. 


komunikator internet smartfon 1200.jpg
Komunikatory internetowe - co o nas wiedzą?

Czytaj także:


Niestety rosnąca popularność walut wirtualnych skłania ludzi do prób oszustwa. Powstają fałszywe kryptowaluty. - Dziś kryptowalut jest bardzo dużo, nawet kilka tysięcy - zdradza specjalista. - Niewiele z nich, procent, a może nawet promil, udowodniło, że mają jakąś wartość. Poza bitcoinem i ethereum, resztę możemy nazwać produktami w fazie testowej - ocenia. 

Kryptowalutę może stworzyć każda osoba, która ma odpowiednią wiedzę technologiczną. Nie oznacza to, że każda waluta zdobędzie popularność i będzie wartością. - Poza technologią ważny jest też tzw. efekt sieci - kto używa waluty, do czego, jak często, jaka jest jej popularność. Technologiczne fundamenty nie są bez znaczenia, ale bardzo ważna jest społeczność. 

Kryptowaluty mają różne zastosowania. Bitcoin skupia się na kwestii bycia pieniądzem, Ethereum może zaproponować więcej pod względem programowalności. Jacek Kubiak mówi o  ryzyku inwestowania w nowe kryptowaluty, ale też stabilności tych o ugruntowanej pozycji. - Wciąż dobrze odkładać w bitcoinie  - podkreśla.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotował: Agata Nowotnik

Data emisji: 15.03.2021

Godzina emisji: 17.19

pj

Czytaj także

Klasyczna telewizja umrze do 2030 roku? Winnym mają być platformy streamingowe

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 08:10
Pojawiają się prognozy dotyczące końca telewizji linearnej. Młodzi ludzie wskazują na nudny program, znienawidzone reklamy, konieczność oglądania tego, co właśnie "leci", jako niektóre z powodów odejścia do serwisów streamingowych, pełnych nowości i hitów. Jednak okazuje się, że nie jest to takie jednoznaczne. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wirtualny Amsterdam. Dokąd się wybrać, co zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 18:30
W historycznym centrum Amsterdamu znajduje się plac Spui. Na jego tyłach - w starym budynku sierocińca - od lat działa jedno z najciekawszych muzeów w mieście, w którym historia spotyka się z najnowocześniejszą technologią. 
rozwiń zwiń