Lekcja, która może zmienić całe życie tancerza

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2015 10:00
Pierwsze zajęcia tańca to ważny moment w edukacji. To wówczas spotykamy człowieka, który przez wiele kolejnych lat będzie miał być dla nas autorytetem, ale także przyjacielem.
Audio
  • Jak zostać profesjonalnym tancerzem, jak nie przegapiać szans w tym zawodzie? Rozmowa z Ewą Budny (Sens dance/Czwórka)
Ważne, by trafić na dobrego nauczyciela, który nie będzie nas uczył poprzez tresurę
Ważne, by trafić na dobrego nauczyciela, który nie będzie nas uczył poprzez "tresurę"Foto: Glow Images/East News

To, do którego mistrza trafimy, często determinuje całą naszą późniejszą karierę. - Trzeba znaleźć osobę wrażliwą na wnętrze ucznia, a to niełatwe. Nie można uczyć w strachu, sama "tresura" nie wystarczy. Błędy nauczycieli będzie po latach widać, gdy uczeń stanie na scenie spięty i nienaturalny - mówi pedagog Ewa Budny.

Czytaj także
taniec radość kobiet 1200.jpg
Terapia ruchem. Taniec, który leczy duchem

Wraz z ekspertką tłumaczyliśmy także, gdzie kształcić się mogą tancerze i pedagodzy tańca. - Żeby zostać dobrym nauczycielem tańca, wcale nie trzeba mieć dyplomów, wystarczy pasja i umiejętności - przekonywała Budny, ale też przyznała, że profesjonalnych szkół baletowych, w których warto rozwijać swoje umiejętności, wcale nie jest w Polsce dużo. Tłumaczyliśmy też, jak wygląda egzamin dyplomowy na takich uczelniach i co trzeba wiedzieć, by się do nich dostać.

***

Tytuł audycji: "Sens Dance"

Prowadzący: Michał Piwowarek

Gość: Ewa Budny (tancerka i pedagog tańca)

Data emisji: 10.09.2015

Godzina emicji: 21.00

kd/mm

Czytaj także

Kristóf Szabó. Lekkość baletu okupiona tytaniczną pracą

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2015 10:55
- Dopiero, gdy poszedłem do szkoły baletowej zobaczyłem, że ja tak naprawdę nie umiem nic. Musiałem zacząć całą naukę tańca od początku - wspominał Kristóf Szabó w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sekrety tańca Beyoncé, czyli high heels dance

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 20:47
- Dla mnie sam chód na obcasach to już jest taniec. Jest to w pewnym sensie choreografia, bo są to elementy, które musimy mieć w głowie - mówi tancerka Ilona Bekier.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kinetografia - nuty dla tancerzy

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2015 21:00
Kilkadziesiąt lat temu Rudolf Laban realizował niezwykłe pokazy - tancerze nie mieli wspólnych prób, a mimo to potrafili odtworzyć układ z wielką precyzją. Wszystko dzięki kinetografii.
rozwiń zwiń