Pokolenie wyżu depresyjnego. 16 godzin z życia jednego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 15:40
Gościem audycji będzie Michał Tabaczyński - eseista, tłumacz i autor m.in. antologii współczesnej poezji amerykańskiej oraz książki "Pokolenie wyżu depresyjnego".
Naukowcy mówią o kryzysie charakteru, który wpływa na problemy z podejmowaniem decyzji
Naukowcy mówią o kryzysie charakteru, który wpływa na problemy z podejmowaniem decyzjiFoto: Pixabay

Depresyjne przebudzenia, poranny szczyt depresji, depresyjna droga do pracy, sama praca – jeszcze bardziej depresyjna. Depresyjne samochody i depresyjne korki, w których te samochody beznadziejnie tkwią. Depresyjna literatura i muzyka depresji w tle. Depresyjne kolacje i przedsenne miłosne uniesienia naznaczone piętnem depresyjnej pornografii. O tym mniej więcej opowiada ta ekstrawagancko radosna książka. Dzień z życia modelowego przedstawiciela posępnej generacji jest realistycznym portretem współczesności. Rozkręca się depresyjny wyż, przybiera jego fala. Oto obraz cywilizacji, która w szaleńczym tempie produkuje kolejnych pacjentów – zdiagnozowanych i nie. Ta frywolnie smutna książka jest o nich. O was? O nas wszystkich? Książka stanowi także poczet "świętych depresyjnego wyżu": Davida Fostera Wallace’a, Marka Fishera, B.S. Johnsona, Cesarego Pavesego, Virginii Woolf, Stiga Dagermana.

W audycji także rozmowa z artystką Zosią Promińską w kontekście wystawy "Waiting Room" w Galerii IFF (Fundacja Instytut Fotografii Fort).

***

Na audycję "Faktofonia" zapraszamy w niedzielę (09.02) po godz. 16.05. Program poprowadzi Dominika Klimek.

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zapomniany Honduras - dobrze, że nas tam nie ma

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 14:20
Przez lata jedynym zagranicznym korespondentem w Hondurasie był Alberto Arce. Trudno o nim powiedzieć, że spędzał czas w redakcji, czego dowodem jest książka "Telefon obwieszcza śmierć. Zapiski korespondenta w Hondurasie". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plan B. Adam Bochiński i Maciek Hamela o życiu, które wywróciło się do góry nogami

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 17:20
"Plan B" to seria opowieści o tym, że życie potrafi zweryfikować nasze założenia, los jest wypadkową wielu czynników, a poczucie kontroli bywa złudne. - Długo szukaliśmy bohaterów. Czekaliśmy na historie, które nie tylko odniosą się do tytułowego "Planu B", ale będą także zahaczać o ważne problemy społeczne w Polsce - wyjaśniają Adam Bochiński i Maciek Hamela.
rozwiń zwiń