Trekking online. Jak chodzić po górach na leżąco?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 12:30
Wielki Mur Chiński, Machu Picchu, a może szczyt Mount Blanc? Co prawda w tej chwili nie możemy podróżować do tych miejsc, ale to wcale nie znaczy, że nie mamy szansy, żeby je zobaczyć... w sieci. 
Audio
  • Rzeczy, które możesz ronić nie wychodząc z domu (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Nejron Photo

"Dach Europy" pod twoim dachem

Bez paszportu, bez wizy i bez pieniędzy - podróżowanie palcem po mapie znamy od dawna. Ale internet pozwala nam na zupełnie inne doznania podczas wirtualnej ekspedycji. Między innymi dzięki kanałowi AirPano na YouTube możemy wybrać się na szczyt Mont Blanc. - Najwyższa góra Alp - nazywana także "dachem Europy" - została zdobyta 8 sierpnia 1786 roku przez miejscowego poszukiwacza kryształów z doliny Chamonix, Jacques’a Balmata i doktora Michela Paccarda - opowiada podróżnik Mateusz Łysiak.

Mont Blanc mierzy ponad 4800 metrów i zbudowany jest głównie ze skał krystalicznych. Produkcja AirPano została zrealizowana w 360 stopniach, w jakości 4K. 

Spotkaj się z Indianami Hopi

Twórcy projektu VR wyszli także na przeciw wszystkim miłośnikom Stanów Zjednoczonych. Na ich kanale można podziwiać Wielki Kanion z lotu ptaka. - 446 kilometrów długości w zasięgu naszego oka i bez ruszania się z kanapy. Warto zrobić sobie taki "research" przed tym, jak zrobimy to osobiście - radzi rozmówca Mateusza Kulika. 

Wielki Kanion to nie tylko jedna z wizytówk USA, ale miejsce, gdzie zgodnie z legendami Indianie Hopi wyłonili się ze swojego podziemnego schronu po tym, gdy wielka powódź zniszczyła 1/3 świata.

Wielki Mur Chiński z nieszczęśliwą miłością w tle

Wirtualne podróże mogą nas także zaprowadzić na Wielki Mur Chiński. - To jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków na świecie - mówi podróżnik. - W 2007 roku budowla została uznana za jeden z siedmiu nowych cudów świata. Żeby się po niej przespacerować wystarczy wejść na stronę Thechinaguide.com. - dodaje.


Czytaj także
shutterstock Billie Eilish 1200.jpg
Billie Eilish, The Raconteurs, Foo Fighters. Koncerty w twoim domu

Wielki Mur to także opowiesć o miłości. Budowla posłużyła parze artystów performerów jako sceneria ich ostatniego wspólnego projektu. W 1988 roku Marina Abramovic i Ulyan wyruszyli z przeciwległych krańców Muru – ona ze wschodu, on z zachodu. Para spotkała się po dziewięćdziesięciu dniach wędrówki aby ostatecznie się pożegnać.

W sieci możemy także oglądać zorzę polarną, czyli wyjątkowy spektakl, który pojawia się na arktycznym niebie oraz odkrywać starożytne cywilizacje - w tym najbardziej tajemnicze miasto na świecie - Machu Picchu.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 7.04.2020

Godzina emisji: 8.15

kul/kd

Czytaj także

Miasto nocą. Które czaruje najpiękniej?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 08:26
Jakie tajemnice odsłaniają miejscowości, w których mieszkamy kiedy jest ciemno? Te sekrety z pasją odkrywa Kuba Juszyński, fan wędrówek po zmroku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fakeaction. O spędzaniu wakacji na niby

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 13:10
Sylwester w Tajlandii, zimowe ferie w Meksyku, długi majowy weekend na Bali. Na portalach społecznościowych nie brakuje zdjęć z wymarzonych wakacji. Czy wszystkie są prawdziwe? A może tylko służą podreperowaniu naszego ego?
rozwiń zwiń