Porty, zabytki i nekropolia w Glasgow. Dlaczego warto odwiedzić to miasto?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2023 17:09
Są w Europie miejsca, których przemysłową przeszłość czuć na każdym kroku. Należy do nich Glasgow, jedno z pierwszych miast w Europie, którego liczba mieszkańców przekroczyła milion. 
George Square to główny plac w Glasgow
George Square to główny plac w GlasgowFoto: shutterstock/meunierd
  • Glasgow miasto położone nad rzeką Clyde
  • Stocznie stanowiły niegdyś główne źródło utrzymania mieszkańców
  • Na tutejszej nekropolii spoczywa około 50 tysięcy osób

To tu, w XV wieku zaczęto budować łodzie, a 400 lat później w Glasgow wybudowano stocznie, które stały się głównym źródłem utrzymania mieszkańców. Miasto stało się bardzo ważnym portem morsko-rzecznym i głównym ośrodkiem handlu zagranicznymi towarami, jak tytoń bądź cukier. To do Glasgow zmierzali ludzie z całej Europy, by pracować, albo rozkręcać własne biznesy. "Szkocki sen" jednak nie dla wszystkich się spełnił, bo miasto nie mogło przyjąć tak dużej liczby migrantów, co spowodowało, że rozwinęły się tam slumsy, czyli osiedla biedoty. Glasgow stało się jednak jednym z pierwszych miast w Europie, którego liczba mieszkańców przekroczyła milion. 

Metro inne niż wszystkie

Jak opowiadała dziennikarka Czwórki Martyna Matwiejuk, współcześnie Glasgow jest istotnym punktem na akademickiej mapie kontynentu. Funkcjonują tu znane muzea i galerie sztuki. - W tym mieście warto też zejść pod ziemie, bo to tu funkcjonuje trzecie najstarsze - po Budapeszcie i po Londynie - miasto na świecie - mówiła prowadząca audycję. - Ma ono mniejszy, niż standardowo, rozstaw szyn. To dokładnie cztery stopy angielskie, a zatem około 20 cm mniej. Wagony są nie tylko wąskie, ale także niskie - wyliczała. 

Cmentarz, który przeniesie nas w czasie

Ducha historii poczujemy natomiast spacerując po XIX-wiecznej reprezentacyjnej nekropolii. - To wiktoriański cmentarz, na którym pochowano około 50 tys. mieszkańców miasta. Położony jest na wzgórzu, z którego rozpościera się wspaniały widok na miasto. Pomniki, które tu widzimy pochodzą głównie z pierwszej połowy XIX wieku. Pełno tu szerokich alejek i zadbanych ścieżek - mówiła Martyna Matwiejuk. - Wczytując się w inskrypcje na nagrobkach można rzeczywiście przenieść się w czasie.

ZOBACZ WIĘCEJ Podróże z Czwórką <<<

Po wyjeździe ze Szkocji zatęsknisz za górami

Jak przekonywali blogerzy i podróżnicy Milena i Patryk, przyroda w Szkocji jest niezwykle piękna. - Góry, jeziora - tamtejsza natura to rzecz absolutnie niepowtarzalna - mówili goście Czwórki. Ich zdaniem, z każdym rokiem coraz mniej Polaków odwiedza jednak Szkocję. - Edynburg jest miejscem bardziej turystycznym niż Glasgow. DO Glasgow jeździ się raczej "imprezowo". Do tego miasta trzeba się przekonać i nam się to udało, mimo korków - zaznaczali. 

Posłuchaj
19:01 glasgow_PR4_AAC 2023_06_24-10-11-38.mp3 Dlaczego warto wybrać się do Glasgow? (Światła wielkiego miasta/Czwórka) 

Wytchnienie zapewnia turystom w Glasgow z kolei podróż nad jezioro Loch Lomond. - To największe jezioro szkockie, otoczone górami. Udało nam się zdobyć wszystkie okoliczne szczyty. By się dostać nad to jezioro wystarczy ponad pół godziny samochodem. Największe zabytki tego miasta znajdują się głównie w centrum, okolice miasta otoczone są lasami, do których też warto się wybrać - wyliczali. W Glasgow dobrze poczują się turyści, którym nie przeszkadza pogoda. - Brakowało nam słońca, jednak do szkockiej pogody też można się przyzwyczaić - podkreślali podróżnicy. 

***

Tytuł audycji: Światła wielkiego miasta

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Milena i Patryk (twórcy bloga "Wiecznie wolni")

Data emisji: 17.06.2023

Godzina emisji: 10.11

kd

Czytaj także

Kotor - klejnot Bałkanów. Co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2023 12:40
Niedaleko, tanio, kameralnie i słonecznie przez większość roku. Czarnogóra to kolejne europejskie państwo, do którego Polacy wybierają się coraz chętniej. A jednym z najbardziej magicznych miejsc tego kraju jest Kotor - najdalej na południe położony fiord Europy. 
rozwiń zwiń