Żółty pył na samochodzie. Czym jest i jak się go pozbyć?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 10:51
Kierowcy z całej Polski donoszą o żółtym pyle, który pokrywa samochody. - Ten nalot będzie nam towarzyszył nawet do połowy czerwca. To pyłki sosny - mówił ekspert motoryzacyjny Filip Buliński. 
Zdjęcie ilustracyjneRegularne czyszczenie auta jest ważne
Zdjęcie ilustracyjne/Regularne czyszczenie auta jest ważneFoto: Virrage Images/ shutterstock

Żółty pył osadzający się na samochodzie to w ostatnim czasie zmora właścicieli pojazdów. Kierowcy mierzą się z nim właściwie co roku. To zjawisko irytujące, bo pył jest bardzo widoczny, zwłaszcza na ciemniejszych lakierach. Nie ma on jednak nic wspólnego z pyłem saharyjskim, przed którym niekiedy ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Okazuje się, że to zjawisko jak najbardziej normalne i sezonowe.

- Ten nalot będzie nam towarzyszył chwilę dłużej, to nie jest zjawisko kilkudniowe - przestrzegał Filip Buliński z Autokult.pl. - To pyłki sosny, drzewa te właśnie teraz pylą. Pył znad Sahary to także zjawisko, z którym możemy zetknąć się na terenie Polski, jednak występuje on nieco wcześniej, dlatego dziś już mamy je za sobą - podkreślał. 

Pylenie sosen występuje co roku od kwietnia do czerwca. Widząc żółty pył na samochodzie, zdecydowanie nie powinniśmy więc wpadać w panikę, ale ważne też, by - dla dobra lakieru na naszych autach - zrezygnować z szorowania. - Pył może być groźny dla lakieru, jeśli postanowimy go wytrzeć suchą szmatką. Wówczas na aucie pozostanie wiele drobnych rysek - tłumaczył Filip Buliński. - Warto więc po prostu umyć auto, po uprzednim spłukaniu wodą

Posłuchaj
03:48 pyłki_PR4_AAC 2023_06_01-18-27-10.mp3 Czym jest żółty pył, który osadza się na autach, i jak sobie z nim radzić? (TOP/Czwórka) 

Jeśli dbamy o to, by nasz samochód był regularnie woskowany, by skutecznie pozbyć się nalotu, prawdopodobnie nie będziemy potrzebować nawet specjalistycznych środków chemicznych. - Wystarczy woda, ewentualnie szampon - mówił ekspert.

W trudniejszej sytuacji są właściciele aut o ciemniejszych lakierach. - Wówczas wygląda to brzydko. Nawet jeżeli garażujemy auto, może się zdarzyć, że pył się na nim osadzi - podkreślał ekspert. Pyłki sosny w dużym stężeniu mogą powodować dyskomfort także u osób, które nie cierpią na alergię. - Dlatego dodatkowo warto kontrolować stan filtra kabinowego, przeczyścić cały układ klimatyzacji. Pyłki osadzają się też na kratkach wentylacyjnych, skąd zasysane jest powietrze, które potem trafia do środka - radził ekspert. 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jeremi Angowski

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 01.06.2023

Godzina emisji: 18.15

kd

Czytaj także

Autonomiczne samochody - tak wygląda przyszłość motoryzacji

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 19:20
Około 2030 roku na naszych drogach mają pojawić się w pełni autonomiczne pojazdy. Czy tzw. mobilność 4.0 jest odpowiedzią na bolączki zmotoryzowanego świata?
rozwiń zwiń