Czy ekologia zmieni branżę motoryzacyjną?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 18:53
Coraz więcej branż musi uwzględniać trendy ekologiczne. Nie jest od nich wolna także branża motoryzacyjna, która zaczyna stosować rozwiązania przyjazne dla środowiska. Tymczasem już sama produkcja samochodów pozostawia ślad węglowy.
Audio
  • Jak ekologia wpływa na rynek motoryzacyjny? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/Kichigin

smutek dziewczyna okno depresja kobieta 1200.jpg
Czemu decydujemy się na autodestrukcyjne zachowania?

Hibiskus, len, skórki jabłka - z nich powstają samochody przyszłości

Nie tylko napęd sprawia, że samochód jest ekologiczny, coraz częściej producenci decydują się na wykorzystanie materiałów z ekologicznych składników. Ekorozwiązania dotyczą materiałów wykorzystywanych wewnątrz aut jak tapicerki czy dywaniki. Ostatnio na rynku motoryzacyjnym pojawiły się takie rozwiązania jak przetworzone liście ananasa, z których powstała ekologiczna skóra, lub panele wykończeniowe, które mogą być częściowo wykonane z włókien roślinnych: hibiskusa, lnu, czy resztek jabłek. Zdaniem Urszuli Stefanowicz z Koalicji Klimatycznej, choć zmiany są widoczne, to wprowadzane przez branżę zbyt wolno. - Nie mamy rozwiniętych mechanizmów recyklingu aut, problemem jest transport aut, który zostawia gigantyczny ślad węglowy - wyliczała.

Czy ekologia opłaca się koncernom motoryzacyjnym?

shutterstock ptaki miasto rowerzysta 1200.jpg
Jak pandemia wpływa na miejskie zwierzęta?

Od dawna wykorzystywane są włókna konopne zastępujące plastik. Jego atutem jest to, że ma dużo mniejszą masę niż jego syntetyczne zamienniki, a masa jest ważna dla producentów - to mniejsze spalanie, zatem mniejsza emisja CO2. Elementy drewniane wykonywane są z certyfikowanych gatunków np. odmiany karun. Pozyskuje się go z palm charakteryzujących się szybkim tempem wzrostu, łatwością uprawy. Nie każdy ekologiczny zamiennik jest opłacalny dla producentów. - Jeśli jego wykorzystanie w procesie produkcji jest kosztowne, co odczuje klient, ponieważ większe koszty produkcji, to wyższa cena samochodu - mówił Filip Buliński z portalu Autokult.

Ekologia w branży moto. Chwilowa moda, czy konieczność?

Konsumenci są coraz bardziej świadomi i zdają sobie sprawę z faktu, że częściowo elektryczny napęd nie wystarcza. Chętniej decydują się na części wyposażenia wykonane z takich elementów jak np. kierownica z przetworzonych sieci rybackich, czy butelek z recyklingu. Jak mówił ekspert motoryzacyjny Paweł Pilarczyk najpopularniejszym obecnie trendem, jest zamiana silników spalinowych w samochodach na napęd elektryczny. - Hitem ostatnich targów motoryzacyjnych w Las Vegas był biodegradowalny akumulator, który po zużyciu można wyrzucić na kompost. Ekologiczne rozwiązania to konieczność, na producentów samochodów wysokoemisyjnych nakładane są coraz większe kary - komentował. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Paweł Pilarczyk (ekspert motoryzacyjny); Urszula Stefanowicz (Koalicja Klimatyczna)

Data emisji: 20.05.2020

Godz. emisji: 15.05

ac

Czytaj także

Jazda "na zderzaku", czyli "typowy polski kierowca" na drodze

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 18:57
Kodeks drogowy nakazuje kierującemu utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu. W praktyce osoba jeżdżąca "na zderzaku" pozostaje w Polsce bezkarna, dopóki nie dojdzie do kolizji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Taxi kontra Uber - czy na rynku znajdzie się miejsce dla każdego?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 16:20
Na polskim rynku przewozowym od jakiegoś czasu można skorzystać z usług przewoźników jak Taxify, Opti czy Uber. Przeciwnikami działalności tych firm są licencjonowali kierowcy, którzy uważają je za nieuczciwą konkurencję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozwiązać problem zatarasowanych autami chodników i odkorkować miasta?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 10:15
Zielone skwerki coraz częściej stają się - zwłaszcza jesienią i zimą - rozjeżdżonymi przez kierowców klepiskami. Kierowcy parkujący niezgodnie z przepisami to bolączka wielu miast w Polsce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe technologie w samochodach. Pomagają, czy przeszkadzają?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 20:02
Jak przekonywali eksperci Czwórki, polskich kierowców podzielić można na dwie grupy: tych, którzy potrafią korzystać z nowinek technologicznych w samochodach, i tych, którzy mają wciąż "stare przyzwyczajenia".
rozwiń zwiń