X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Odkurzacz - wielka historia wciągania

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 18:45
Jedni tego nie znoszą, dla innych odkurzanie to forma relaksu. Postanowiliśmy prześledzić historie najpopularniejszego urządzenia czyszczącego.
Audio
  • Poznaj historię odkurzacza (Czwórka/Czwarty wymiar)
Odkurzacz - wielka historia wciągania
Foto: Glow Images/East News

Odkąd człowiek zaadaptował dla siebie pierwsze wnętrze, a początkowo była to jaskinia, pojawiła się potrzeba usowania z niej kurzu i zanieczyszczeń. Najpierw zamiatano zwykłymi gałęziami, które później zostały przekształcone w klasyczną miotłę. To urządzenie sprawdzało się w domach przez tysiące lat i tak naprawdę miotłę możemy uznać za protoplastę sprzętu, które na zawsze zrewolucjonizowało proces sprzątania.

Odkurzacz, bo to o nim mowa, swoja historią sięga ostatnich 140 lat - mówi Piotr Zarzycki z Muzeum Techniki. -I prawdopodobnie zaczyna się w Chicago w latach 60. XIX wieku. Wówczas Amerykanin Ives McGaffey zbudował "Whirlwind".

Było to urządzenie mechaniczne, do którego obsługi potrzebne były 2 osoby. Jedna z nich kręciła korbą, wytwarzając w ten sposób podciśnienie wsysające kurz do specjalnej beczki, a druga przewodem usuwała zanieczyszczenia z podłogi. Niestety, prototyp odkurzacza był nieporęczny i przeraźliwie głośny.

Jako pierwszy elektroniczne odkurzacze opatentował i wprowadził na rynek Amerykanin, James Murray Spangler. Szybko jednak, zarówno patent jak i jego firma zostały kupione przez Williama Hoovera, a samo urządzenie przez długi czas uchodziło za synonim bogactwa i luksusu. Wszystko zmieniło się wraz ze spadkiem cen po II wojnie światowej i dziś odkurzacz jest jednym z najbardziej powszechnych przyrządów do sprzątania. - Producenci dwoją się i troją, żeby jak najbardziej udoskonalić swoje modele. Chcą, żeby były coraz mniejsze i coraz bardziej energooszczędne - tłumaczy ekspert w "Czwartym wymiarze". - Ale zasada działania odkurzacza nie zmienia się od lat, choć od czasu do czasu pojawiają się rewolucyjne innowacje, jak choćby filtr wodny.

Pierwszym odkurzaczem polskiej konstrukcji była "Alfa". Na rynku pojawiła się w 1952 roku.

(kul)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od Boomboxa do iPoda - historia odtwarzaczy muzyki

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 17:18
W nowym cyklu "Czwartego Wymiaru" pod hasłem "Odkrycia i Wynalazki" będziemy sprawdzać, jak wyglądały i jak działały przedmioty, które były prekursorami dzisiejszych rozwiązań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprzęt wytrzyma dwa lata? Potem kupisz nowy

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 13:18
W piątek sprawdzimy, jak długi jest żywot nowotechnologicznych sprzętów. I... dlaczego taki krótki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drukarki i znaki drogowe - technologia 3D w służbie człowiekowi

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 16:39
Czy przed polskich drogach należy zamontować znaki ostrzegawcze stworzone w technice 3D? Jadący kierowcy, zbliżając się do przejścia dla pieszych, odnosiliby wrażenie, że znak stoi na środku drogi. Na lotniskach pojawiają się awatary pracowników obsługi klienta, a w drukarkach 3D można stworzyć własną elektrownię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Martin Scorsese - mistrz od efektów specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 08:00
"Wilkiem z Wall Street" Martin Scorsese udowodnił, że trzyma rękę na pulsie współczesnej kinematografii. Trzy lata temu pokazał, że świetnie orientuje się także w nowych technologiach. Film "Hugo i jego wynalazek" otrzymał 11 nominacji do Oscara i 5 statuetek, w tym za najlepszą scenografię oraz efekty specjalne.
rozwiń zwiń