Jakie gadżety kręcą dziś Azjatów?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 12:30
Phablety i power banki to standard. Co jeszcze króluje na azjatyckich ulicach?
Audio
  • Nowinki technologiczne z Azji przedstawia Marcin Kubicki z magazynu "T3" (Czwórka/Czwarty wymiar)
Na ulicach w azjatyckich metropoliach technologiczne gadżety to obowiązująca norma
Na ulicach w azjatyckich metropoliach technologiczne gadżety to obowiązująca norma Foto: Glow Images/East News

Hong Kong nie od dziś wyznacza trendy w przemyśle elektronicznym i wystarczy nawet krótka wizyta w tym mieście, żeby zobaczyć urządzenia, o jakich w Europie nikomu się jeszcze nie śniło.

- Jakiś czas temu eksperci od nowych technologii stwierdzili, że phablety nie przyjmą się, bo to ani tablet, ani telefon. Tymczasem w metrze w Hong Kongu z takiego urządzenia korzysta niemalże każdy pasażer. Z badań wynika, że 80 procent mieszkańców tej metropolii posiada phablet, 93 procent korzysta ze smartfonów - relacjonuje Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu "T3". - Używają go do wszystkiego: do grania, oglądania filmów oraz kontaktowania się ze światem zewnętrznym.

Kolejnym powszechnie używanym sprzętem jest power bank. To przenośna ładowarka do  urządzeń mobilnych, nazywana też bankiem energii, którą można naładować i później wykorzystać do zasilenia na przykład smartfona.

Najciekawsze gażdżety 2013 roku >>>

- W Singapurze w środkach komunikacji miejskiej, wszyscy oglądają filmy w usłudze VOD - relacjonuje rozmówca Kuby Marcinowicza. - Jest to możliwe dzięki internetowi LTE, który jest dostępny nawet w metrze.

Jeśli zaś chodzi o Kambodżę i Tajlandię, są to kraje dużo biedniejsze niż największe azjatyckie metropolie i króluje tam rynek podróbek. - Idąc ulicą co i rusz spotykamy stragany z gadżetami, które wyglądają na oryginalne. Ale wystarczy zapytać o cenę i wszystko staje się jasne. Bo przecież nie da się kupić sprzętu wartego na przykład 1.500 złotych za niecałe 40 - podsumowuje gość "Czwartego wymiaru".

(kul / ac)

Czytaj także

Czy bujanie w "chmurze" zagraża naszym danym?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 12:00
Z jednej strony firmy, sprzedające komputery, oferują nam wiele gigabajtów, dzięki którym możliwe jest przechowywanie ogromnej ilości danych, z drugiej zaś pojawiają się sytuacje, w których dane milionów osób wraz z zaszyfrowanymi numerami kont bankowych, zostają wykradzione przez hakerów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słuchanie muzyki w sieci ma swoje dobre strony

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 18:20
Dzięki serwisom oferującym strumieniowe przesyłanie muzyki, m.in. Spotify, Deezer, albo Wimp, można słuchać ulubionych hitów bez konieczności kupowania płyt. – Tych serwisów jest coraz więcej, to dobry sposób na zarabianie pieniędzy – mówi w Czwórce Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu T3.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Odyseja kosmiczna" - arcydzieło sztuki wizualnej i efektów specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 09:30
Mimo że film powstał w 1968 roku, do dziś uchodzi za arcydzieło gatunku. Jednak "2001: Odyseja kosmiczna" Kubricka to nie tylko klasyczne dzieło science fiction, ale też poetycka opowieść o fundamentalnych, filozoficznych prawdach.
rozwiń zwiń